Energetyka

Michał Sołowow zainwestował w firmę Corab z branży fotowoltaicznej

Michał Sołowow nie zwalnia tempa w poszukiwaniu kolejnych inwestycji w energetyce. Właśnie przejął połowę udziałów w firmie Corab, działającej w branży fotowoltaicznej.

Michał Sołowow nie wyklucza wprowadzenia Coraba na warszawską giełdę.

Foto: Archiwum, adam tuchliński

Dystrybutor sprzętu i producent konstrukcji do instalacji fotowoltaicznych Corab pozyskał nowego inwestora – Michała Sołowowa, najbogatszego Polaka według „Forbesa". Biznesmen poprzez fundusz inwestycyjny Black Forest przejął połowę udziałów w firmie, którą 30 lat temu założyli: Henryk Biały i Mirosław Pingot. Kwota transakcji nie została podana. Miliarder przekonuje, że widzi potencjał dalszego dynamicznego rozwoju rynku fotowoltaiki (PV).

– Wsiadam do tego pociągu, w momencie gdy rynek jest już mocno rozpędzony, dlatego szukałem spółki o odpowiednio dużej skali działania – zaznacza Sołowow.

Potencjał w słońcu

Corab może pochwalić się roczną sprzedażą na poziomie 800 mln zł. Zdolności produkcyjne spółki w obszarze konstrukcji dla instalacji fotowoltaicznych sięgają 1,5 GW na rok. Poza tym firma sprzedaje też panele, inwertery i gotowe rozwiązania dla energetyki słonecznej – zarówno dla mikroinstalacji, jak i dla dużych farm. – Wsparcie jednego z najbardziej doświadczonych i cenionych przedsiębiorców w Polsce to dla Coraba początek nowego etapu rozwoju w 30-letniej historii firmy. To szansa na dalszy rozwój zarówno pod względem nowej oferty, jak i dalszego zwiększania skali biznesu na dynamicznie rozwijającym się rynku PV. Corab zostaje wzmocniony w kluczowym momencie, OZE zostały postawione przez Komisję Europejską w centrum planu odbudowy UE po pandemii, a środki na ten cel sięgną dziesiątek miliardów euro – komentuje Henryk Biały, prezes Coraba.

Plany są ambitne. – Zapewniliśmy firmie solidne fundamenty finansowe, które dają podstawę do myślenia o przeskalowaniu tego biznesu i wejściu w nowe obszary – zapewnia Sołowow. W planach jest m.in. uruchomienie własnej produkcji paneli. Ponadto Corab ma się stać inwestorem i deweloperem farm fotowoltaicznych. – W pierwszej kolejności spółka pomoże nam budować własne instalacje słoneczne, które planujemy mieć praktycznie obok wszystkich naszych zakładów produkcyjnych – zapowiada Sołowow.

Taka instalacja o mocy 1 MW powstała w tym roku obok fabryki chemicznej Synthosu w Oświęcimiu. To jednak dopiero początek. Plany są o wiele większe – dotyczą budowy dużych instalacji w Oświęcimiu, jak również przy innych fabrykach kontrolowanych przez miliardera, jak chociażby należących do Barlinka.

Czy Michał Sołowow myśli o debiucie fotowoltaicznej firmy na warszawskiej giełdzie? – Nie można tego wykluczyć – kwituje biznesmen.

Fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającym się obszarem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych na początku października moc instalacji PV sięgnęła niemal 2,7 GW. To o 166 proc. więcej niż przed rokiem. Wpływ na to miał przede wszystkim znaczny wzrost przydomowych instalacji, dotowanych w ramach rządowego programu „Mój prąd". Wiadomo już, że program będzie kontynuowany w 2021 r., choć w zmienionej formie.

Według szacunków ekspertów Instytutu Energetyki Odnawialnej aktualnie moc zainstalowana w fotowoltaice przekroczyła już 3 GW, a w 2025 r. może osiągnąć nawet 9,6 GW. W tym roku polskie firmy oferujące produkty dla fotowoltaiki połączyły siły i wspólnie rozmawiają o wypracowaniu rozwiązań na rzecz rozwoju krajowego przemysłu urządzeń PV.

Wiatraki i atom

Miliarder w obszarze energii interesuje się nie tylko fotowoltaiką. Poprzez spółkę Synthos Green Energy analizuje także możliwości inwestycji w morskie farmy wiatrowe i małe reaktory jądrowe. Spółka otrzymała właśnie od amerykańskiego Exelon Generation studium wykonalności projektu dla małych reaktorów modułowych firmy GE Hitachi Nuclear Energy. To ważny etap prac przy tym projekcie, bo studium określa możliwości budowy elektrowni jądrowych w oparciu o tzw. reaktory SMR w Polsce oraz pomoże Synthosowi oszacować, ile elektrowni należałoby zbudować, aby w pełni wykorzystać efekt seryjnej produkcji modułów.

Równolegle Synthos rozmawia z Vattenfallem na temat współpracy w branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i krajach bałtyckich.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.