Energetyka

Jeszcze mniej węgla w krajowej strategii

Ministerstwo Klimatu zakończyło prace nad nową wersją polityki energetycznej państwa do 2040 r. Podstawą ma być atom i morskie wiatraki.

Minister klimatu Michał Kurtyka nowy plan przedstawi w czwartek górniczym związkom zawodowym.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

We wtorek resort klimatu przekaże zaktualizowany projekt krajowej strategii energetycznej do dalszych prac w rządzie. Najpierw trafi on do komitetu rozwoju, następnie do komitetu stałego, by potem trafić pod obrady Rady Ministrów. W porównaniu z poprzednią wersją z końca 2018 r., przygotowaną jeszcze przez resort energii, kierowany wówczas przez Krzysztofa Tchórzewskiego, zakłada on większy udział odnawialnych źródeł energii i szybsze wycofywanie się ze spalania węgla, zwłaszcza brunatnego.

Nowe cele

– Chcieliśmy stworzyć system energetyczny, gdzie transformacja będzie przeprowadzona w sposób odpowiedzialny, a więc z jednej strony rynkowy, a z drugiej racjonalny, uwzględniający wszystkie koszty – podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu. W praktyce oznacza to wyznaczenie dla polskiej energetyki dwóch scenariuszy – dla wolniejszego i dla szybkiego wzrostu kosztów emisji CO2.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.