REKLAMA
REKLAMA

Crowdfunding

Boom na finansowanie z sieci

Zrzutki online w Polsce stały się bardzo popularne. W ciągu dwóch lat liczba wpłacających na tego typu zbiórki kwoty 251–500 zł skoczyła o 73 proc. Co ciekawe, wśród donatorów dominują kobiety – wynika z badań.
Foto: Adobestock

Ponad 450 tys. zł zebranych za pośrednictwem serwisu Patronite przez braci Sekielskich na produkcję „Tylko nie mów nikomu", głośnego filmu o pedofilii w kościele, czy 4 mln zł wpłacone przez ponad 9 tys. osób poprzez platformę Beesfund na wsparcie Wisły Kraków (w zamian za akcje klubu) – to dwa spektakularne sukcesy tegorocznych online'owych zrzutek, które napędzają raczkujący wciąż rodzimy rynek crowdfundingu. Ale podobnych przykładów jest więcej. Firmy chętnie sięgają po takie finansowanie, i to nie tylko w kraju. W zeszłym miesiącu pracujący nad polską superszybką koleją próżniową startup Hyper Poland pozyskał 1 mln zł na brytyjskim Seedrs. Z kolei WarSaw Games, producenta gry „Counter Terrorist Agency", na amerykańskim Kickstarterze wsparło 730 fanów. – Dzięki zbiórce wypromowaliśmy tytuł wśród społeczności Kickstartera i zebraliśmy środki, które pozwolą nam wzbogacić grę o nową zawartość – mówi Tomasz Róziecki, współzałożyciel WarSaw Games. I zaznacza, że to pierwsza, ale nie ostatnia kampania tego typu. – Będziemy chcieli wykorzystać to doświadczenie przy kolejnych projektach, nad którymi już pracujemy – dodaje.

Łukasza Blichewicza z Grupy Assay, specjalizującej się we współpracy ze startupami, nie dziwi popularność tej formy finansowania projektów. Tłumaczy, że crowdfunding udziałowy jest dobrą alternatywą zarówno dla nowo powstających spółek, jak i dla inwestorów, dla których nawet niewielki wkład finansowy daje możliwość zysku przy względnie niewielkim ryzyku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA