REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Police zabiegają o duże pieniądze

Do piątku Lotos ma zdecydować, czy da 0,5 mld zł na inwestycję petrochemiczną, a do poniedziałku inwestorzy, czy kupią akcje za 1,1 mld zł. Ich działania w dużym stopniu zależą od oceny zagrożeń związanych z tym projektem.
Foto: spółka

W najbliższych dniach rozstrzygną się losy finansowania sztandarowej inwestycji Grupy Azoty i Police, czyli projektu petrochemicznego Polimery Police o wartości około 7 mld zł, który ma w dużym stopniu zniwelować europejski i polski deficyt na polipropylen. Przede wszystkim do najbliższego piątku Lotos powinien zdecydować, czy zasili to przedsięwzięcie kwotą do 0,5 mld zł. W tej sprawie od kwietnia, gdy podpisano list intencyjny, prowadzone są trudne negocjacje, czego widoczną oznaką zdają się być dwa aneksy wydłużające termin obowiązywania porozumienia. Gdańska firma przekonuje, że to interesujący i mający duży potencjał projekt, dlatego zależy jej na kontynuowaniu rozmów. Czy ostatecznie wesprze inwestycję, ciągle nie wiadomo. W ocenie analityków dla Lotosu lepiej byłoby, gdyby na finansowanie się nie zdecydował. To byłby jednak problem dla Grupy Azoty.

Przedłużona emisja

Do najbliższego poniedziałku trwają z kolei zapisy na akcje Polic. Również w tym przypadku już dwa razy doszło do przesunięcia terminu zakończenia publicznej oferty. Mimo to tegoroczny termin zakończenia emisji cały czas jest podtrzymywany. Police oferują 110 mln akcji serii C po 10,2 zł za sztukę. Obecnie po zbliżonych cenach notowane są na GPW papiery już wcześniej zarejestrowane i dopuszczone do publicznego obrotu. Dla giełdowych inwestorów oznacza to możliwość nabycia walorów Polic po kursie podobnym do ceny emisyjnej lub nawet niższym bez konieczności posiadania prawa poboru i ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka związanego z ofertą.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA