Chemia

Rynek wymusza na polskiej chemii zmianę oferty produktowej

Branża chemiczna szuka sposobów, by dostosować się do coraz bardziej restrykcyjnych unijnych przepisów. – Bez wkładu tego sektora europejska zielona transformacja nie jest możliwa – przekonują eksperci.
Foto: Adobestock

Grupa Azoty ogłosiła właśnie, że najpóźniej do końca sierpnia 2021 r. przestanie produkować jedno z tworzyw sztucznych – polioksymetylen (POM). Decyzja była podyktowana koniecznością dostosowania się do zmieniającego rynku, a dodatkowo pomoże też chemicznej grupie ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Jednocześnie spółka wprowadza do oferty nowe produkty.

Inne potrzeby

Zarząd Azotów tłumaczy, że przeprowadzone analizy wskazują na brak efektywności ekonomicznej biznesu POM w dającej się przewidzieć perspektywie. Stąd decyzja o wstrzymaniu produkcji i zbyciu wybranych aktywów związanych z tym biznesem. W minionym roku obszar ten przyniósł Azotom 54,1 mln zł przychodów. – Planowane zaprzestanie produkcji POM będzie miało wpływ na ograniczenie całkowitej emisji CO2 spółki – dodaje zarząd Azotów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.