REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Ciech wspiera rozwój przemysłu produkcji szkła

Produkty z fabryk chemicznej grupy trafiają do wielu gałęzi gospodarki.
Foto: materiały prasowe

TEKST POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GRUPĄ CIECH.

Zapotrzebowanie na sodę sukcesywnie rośnie. W Polsce w kolejnych latach wzrost ten będzie napędzany głównie przez przemysł szklarski. O rozwoju tego biznesu nad Wisłą decyduje m.in. dostęp do bazy surowcowej, w tym sody kalcynowanej. Największym producentem tego surowca w Polsce i drugim pod względem wielkości w Unii Europejskiej jest Ciech. Niemal 80 proc. sody produkowanej przez spółkę w krajowych fabrykach trafia właśnie do branży szklarskiej. Ta współpraca, a także bliskość dostawców piasku i dynamicznie rozwijająca się gospodarka pozwoliły stworzyć w tej części Europy istotny klaster produkcji i przetwórstwa szkła. Jak wynika z raportu przygotowanego przez EY, biznes ten wypracował w 2018 r. 11,2 mld zł wartości dodanej liczonej jako wkład do PKB oraz wspierał miejsca pracy dla ponad 86 tys. osób. W tym czasie wartość przemysłu szklarskiego w Polsce przekroczyła 2,37 mld euro, co uplasowało nasz kraj na czwartym miejscu w Unii Europejskiej, obok Niemiec, Francji i Włoch. W kolejnych latach biznes ten wspierany będzie przez wzmacniający się trend wykorzystywania opakowań szklanych, co może skutkować wzrostem mocy produkcyjnych. Pozostali odbiorcy sody kalcynowanej wytwarzanej przez Ciech to producenci środków czystości i detergentów oraz przemysł chemiczny. EY szacuje, że w tym roku możliwy jest wzrost popytu na sodę na świecie o więcej niż 1 mln ton.

Nie słabnie też popyt na sodę oczyszczoną, używaną przede wszystkim do celów spożywczych, w produkcji pasz dla zwierząt i w branży farmaceutycznej. Także w tym przypadku Ciech jest największym w Polsce i drugim w Europie producentem. Z raportu EY wynika, że zdecydowana większość rynków docelowych dla sody oczyszczonej powinna rosnąć. Jest to zgodne z najnowszymi megatrendami, związanymi m.in. z globalną demografią, intensyfikacją produkcji żywności, ekologią czy zdrowym stylem życia. Ciech szacuje, że zapotrzebowanie na ten produkt powinno rosnąć średnio o 3–4 proc. rocznie. Dlatego grupa w ostatnim czasie rozbudowała swoje zdolności wytwórcze w tym obszarze.

Foto: GG Parkiet

Jak wyliczyli eksperci EY, polskie fabryki sodowe Ciechu, zlokalizowane w Inowrocławiu i Janikowie, wypracowały 623 mln zł wartości dodanej do PKB Polski. Poza sodą grupa produkuje tam także sól warzoną. Tylko w latach 2014–2018 na inwestycje w segmencie sodowym Ciech wydał ponad 2 mld zł. Aktualnie chemiczna grupa realizuje kolejne inwestycje w tym segmencie, tym razem poza granicami kraju. Obok należącej do grupy fabryki sody w niemieckim Stassfurcie powstaje właśnie kolejna warzelnia soli, po uruchomieniu której Ciech będzie w gronie największych producentów soli warzonej w Europie.

Chemiczna grupa wspiera także rozwój innych gałęzi przemysłu, w tym branży rolnej. Grupa jest największym krajowym producentem środków ochrony roślin. W ostatnich latach intensyfikowała działania badawczo-rozwojowe w tym obszarze, rozbudowała ofertę produktową i wzmocniła obszar sprzedaży i marketingu. Spółka planuje także realizację największego w historii firmy planu inwestycji w nowe produkty, a także intensywną ekspansję zagraniczną, możliwą m.in. dzięki przeniesieniu do Polski produkcji z przejętej w 2018 r. hiszpańskiej spółki Proplan – dostawcy środków ochrony roślin działającego na trzech kontynentach.

Grupa Ciech wykorzystała też dynamiczny rozwój branży meblarskiej w Polsce, która jest jedną z najsilniejszych w Europie. Aż 77 proc. produkowanych przez spółkę pianek poliuretanowych, trafia właśnie do tego przemysłu, gdzie są wykorzystane do wyrobu mebli i materacy, co sprawia, że grupa jest jednym z wiodących polskich producentów w tym obszarze. Z kolei żywice Ciechu wykorzystywane są m.in. do produkcji opakowań, farb i materiałów konstrukcyjnych. W sumie według wyliczeń EY segment organiczny grupy, obejmujący produkcję środków ochrony roślin, pianek i żywic, w 2018 r. przyniósł polskiej gospodarce 151 mln zł wartości dodanej i wspierał niemal tysiąc miejsc pracy.

Foto: GG Parkiet

Ciech jest także trzecim pod względem wielkości w Europie producentem krzemianów sodu i największym dostawcą tego surowca w Europie. Prawie połowę swojej produkcji w tym segmencie kieruje na eksport, głównie do Niemiec i Czech. Krzemiany sodu używane są do produkcji krzemionki strącanej stosowanej np. w przemyśle oponiarskim. Grupa szacuje, że popyt na ten surowiec w Europie będzie rósł średnio o około 6 proc. rocznie. Grupa jest ponadto największym krajowym producentem opakowań szklanych do zniczy i słojów typu comfort.

W sumie grupa Ciech w 2018 r. wypracowała 1,7 mld zł wartości dodanej w polskiej gospodarce i wspierała ponad 11 tys. miejsc pracy.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA