REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Chemia

Producenci nawozów walczą na trudnym rynku

Zużycie nawozów spada, a ceny niektórych produktów są na poziomach najniższych od 10 lat – alarmują producenci. Mimo to Azoty nie składają broni, a Anwil rozwija produkcję.
Foto: materiały prasowe

Obecny sezon nawozowy może okazać się dla producentów trudny. – Ceny zbóż utrzymują się na niskim poziomie, podobnie jak ceny surowców, do tego dochodzi jeszcze spowolnienie gospodarcze. Nie widzę więc czynników, które miałyby pchać w górę ceny nawozów. Przeciwnie, oczekuję spadku cen w tym roku – przewiduje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Trudny rynek

– Obecna sytuacja jest bardzo złożona – twierdzi z kolei Piotr Zarosiński, dyrektor departamentu zajmującego się handlem nawozami w Grupie Azoty. – Z jednej strony grupa zanotowała rekordowe wyniki sprzedaży nawozów w roku 2019, z drugiej zużycie nawozów zarówno na rynku krajowym, jak i w wielu krajach Unii Europejskiej spada – wyjaśnia. Tłumaczy, że jest to wynik wprowadzania nowych regulacji związanych z ochroną środowiska i ograniczaniem emisji niektórych substancji do atmosfery, a także trwającej dwa sezony z rzędu suszy na dużym obszarze Polski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA