Byki i Niedźwiedzie

25. edycja nagrody Byki i Niedźwiedzie. Giełdowi liderzy odebrali nagrody

W ramach 25. edycji nagrodziliśmy osoby i instytucje nie tylko za dokonania w 2018 r., ale i całego ćwierćwiecza.
parkiet.com

Spadki wartości indeksów i zapaść na rynku pierwotnym z jednej strony, a z drugiej hossa producentów gier i ciekawe inicjatywy mające na nowo przyciągnąć na rynek kapitałowy inwestorów indywidualnych. Tak w skrócie wyglądał ubiegły rok. Nie był łatwy, a więc tym bardziej należy pogratulować nominowanym i zwycięzcom.

– Ten rok zapowiada się już optymistyczniej. Trwają prace nad strategią rozwoju rynku kapitałowego, stery w Komisji Nadzoru Finansowego przejmują merytoryczni i doświadczeni specjaliści. W końcu indeksy, choć z coraz większym trudem, ale rosną – mówi Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu". – Przełomem powiało na rynku małych i średnich spółek, gdzie po 13 miesiącach odpływów z funduszy inwestycyjnych z tego segmentu pojawiły się napływy – dodaje.

Jubileuszowa gala, a więc i nagrody specjalne. Za osobowości ćwierćwiecza redakcja uznała Zbigniewa Jagiełłę, prezesa PKO BP oraz szefa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Mirosława Kachniewskiego. Instytucją 25-lecia został Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Prestiżowy laur prezesa roku trafił do Daniela Obajtka, szefa PKN Orlen.

Po raz 14. wręczyliśmy Złote Portfele dla zarządzających. Nagrody odebrali: Grzegorz Czekaj (Investor Akcji Spółek Dywidendowych – najlepszy fundusz akcji polskich), Jacek Grel (Santander Platinum Konserwatywny – najlepszy fundusz mieszany), Bogusław Stefaniak (Ipopema Dłużny – najlepszy fundusz obligacji) i Aleksander Szymerski (Superfund Oszczędnościowy – najlepszy fundusz gotówkowy i pieniężny). Dwie nagrody dostał Artur Włoch (Opera Alfa-plus.pl – najlepszy fundusz absolutnej stopy zwrotu oraz Opera Beta-plus.pl – najlepszy wynik wśród funduszy akcji zagranicznych). Gospodarzem gali była GPW. ar

PAWEŁ SURÓWKA prezes PZU Spółka roku z WIG20, wyróżniona za m.in. rekordowe wyniki i uruchomienie platformy internetowej inPZU do taniego inwestowania.

KRZYSZTOF KOSTOWSKI prezes PlayWay Spółka roku z mWIG40, producent gier zaimponował m.in. wzrostem wartości akcji, zapowiedzią dywidendy i sukcesem „House Flippera".

MICHAŁ MICHALSKI prezes Polenergii Działająca w obszarze energii spółka roku z sWIG80 błysnęła wynikami, a kurs rósł jak na drożdżach, gdy cały indeks zaliczył spadek.

ROBERT SIEJKA Prezes The Farm 51 Group. Spółka roku z NewConnect, producent „World War 3" był liderem małej giełdy, odpowiadającym za 40 proc. obrotów. Kurs wzrósł o 170 proc

MACIEJ POPOWICZ Prezes Ten Square Games W kategorii debiut roku lider mógł być tylko jeden. Firma pozyskała z IPO ponad 90 mln zł i już na debiucie dała sowicie zarobić.

ZBIGNIEW WÓJTOWICZ prezes Investors TFI „Inwestorsi", którzy otrzymali tytuł TFI roku, od lat przynoszą klientom jedne z najlepszych stóp zwrotu. Nie inaczej było w trudnym dla rynku 2018 r.

FILIP PASZKE dyrektor DM PKO BP Dom maklerski roku ma m.in. mocną pozycję w segmencie inwestorów indywidualnych, utrzymuje tradycyjne punkty obsługi klientów.

Michał Krajczewski BM BGŻ BNP Paribas Analityk roku. Niech przemówią liczby: typując spółki do technicznego portfela „Parkietu" Krajczewski uzyskał 52-proc. stopę zwrotu.

Łukasz Tarnawa Ekonomistą roku został główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska. Pierwszy raz w historii statuetka w tej kategorii trafia w te same ręce drugi rok z rzędu.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.