REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Tesgas: Inwestorzy chętniej kupują akcje

Podczas wtorkowych notowań akcje Tesgasu zyskiwały na wartości nawet kilkanaście procent w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Wzrost zainteresowania walorami spółki widoczny jest już przynajmniej od kilku sesji. To następstwo publikowanych informacji o podpisaniu kolejnych, istotnych umów w branży gazowniczej.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Chodzi zwłaszcza o kontrakty zawarte z Polską Spółką Gazownictwa (PSG), podmiotem zależnym od PGNiG, do którego należy zdecydowana większość gazociągów dystrybucyjnych zlokalizowanych w naszym kraju. I tak w poniedziałek Tesgas podał, że kosztem prawie 18,4 mln zł brutto wybuduje połączenie Hanuszów-Otmuchów w woj. opolskim. Kilka dni wcześniej giełdowa spółka zawarła umowę na budowę gazociągu w okolicach Kielc. Wartość tego kontraktu określono na ponad 8,8 mln zł brutto.

Podpisane kolejnych umów jest zapewne tylko kwestią czasu, gdyż jednym ze strategicznych celów grupy PGNiG jest dalsza, szybka gazyfikacja kraju. Co więcej, dwa miesiące temu prezes URE zatwierdził nową taryfę dystrybucyjną dla PSG. W konsekwencji stawki za transport błękitnego paliwa realizowany gazociągami tego podmiotu wzrosły średnio o 3,5 proc. To oznacza wzrost pieniędzy na inwestycje. W ubiegłym roku tego typu wydatki w PSG wyniosły 2,28 mld zł. W tym powinny być jeszcze większe. Duże inwestycje prowadzi też Gaz-System, do którego należą gazociągi przesyłowe w Polsce. Tesgas na początku maja wygrał przetarg organizowany przez tę firmę na wykonanie dokumentacji projektowej i budowę stacji gazowej regulacyjno-pomiarowej w Ząbkach, która będzie zasilać warszawską Ciepłownię Kawęczyn. Wartość umowy to ponad 9,8 mln zł brutto.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA