Budownictwo

Luksusowe wyzwanie Lokum

Czy znajdą się chętni na drogie apartamenty przesądzające o tegorocznym wyniku finansowym?
Foto: materiały prasowe

Działający we Wrocławiu i Krakowie deweloper w I kwartale przekazał klientom 253 mieszkania, o 51 proc. więcej niż rok wcześniej, co pozwoliło zaksięgować prawie 98 mln zł skonsolidowanych przychodów, o ponad 37 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 11 proc., do ponad 34 mln zł. Niższa dynamika wzrostu zysku wynika z innej struktury przekazywanych lokali. W tym roku spółka uzyskała wciąż bardzo mocną na tle branży 35-proc. rentowność brutto ze sprzedaży, jednak rok wcześniej przekazywane były topowe projekty, co pozwoliło zaksięgować wyjątkową średnią marżę ponad 43 proc. (w całym 2019 r. rentowność wyniosła 34,6 proc.). Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł o prawie 15 proc., do 20,6 mln zł.

Jak może wyglądać całoroczny wynik finansowy? Potencjał przekazań Lokum szacuje na 525 lokali. Po uwzględnieniu I kwartału to 272 lokale, z czego 111 na koniec marca miało właścicieli, 15 było zarezerwowanych. Do wzięcia było 146 lokali, co wydaje się niewiele, ale 88 przypadało na luksusowy projekt Vena II w zrewitalizowanym budynku historycznego szpitala. Na portalu Rynekpierwotny.pl dostępne są obecnie 74 lokale, ceny za mkw. wynoszą 12,7-22,3 tys. zł.

- Ze względu na obecną sytuację wywołaną epidemią koronawirusa – załamanie gospodarcze, obawy klientów przed zaciąganiem zobowiązań finansowych, zaostrzoną politykę dotyczącą warunków udzielania kredytów hipotecznych – wskaźnik realizacji potencjału rozpoznań będzie zależał w znacznej mierze od możliwości sfinansowania zakupu mieszkań przez naszych klientów – przyznaje Bartosz Kuźniar, prezes Lokum.

W I kwartale spółka sprzedała zaledwie 43 mieszkania, o 47 proc. mniej rok do roku. Zarezerwowanych było 58 lokali, o 66 proc. mniej niż rok wcześniej. Na koniec marca w ofercie było 700 mieszkań. Z uwagi na pandemię deweloper nie wprowadza do sprzedaży dwóch projektów: Porto (462 lokale w trzech początkowych etapach) i Verde (457 mieszkań).

Potencjał przekazań na 2021 r. szacowany jest na 816 lokali, z czego tylko 5 objętych było na koniec marca umowami deweloperskimi, a 43 rezerwacyjnymi.

W 2019 r. grupa przekazała 733 mieszkania, o 19 proc. mniej rok do roku. Zarząd zarekomendował, by cały ubiegłoroczny jednostkowy zysk (39,5 mln zł, czyli 2,2 zł na akcję) przekazać na kapitał zapasowy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.