Budownictwo

Galerie chcą zniesienia abolicji czynszowej

Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała, że dotychczasowe lockdowny (w tym przedłużony właśnie trzeci) będą dla właścicieli galerii oznaczać przychody niższe o 5 mld zł, to prawie połowa całorocznego wyniku.
Foto: Adobestock

– Te około 5 mld zł luki w przychodach to z jednej strony efekt artykułu 15ze „ustawy covidowej", która zwalnia najemców z obowiązku płacenia czynszów i opłat eksploatacyjnych w czasie lockdownu, a z drugiej strony rabatów czynszowych udzielonych najemcom w ramach dwustronnych negocjacji – mówi Aleksander Walczak, wiceprezes PRCH. Sytuacja w związku z rządowymi restrykcjami się zaognia, kolejne branże zamierzają walczyć o odszkodowania od Skarbu Państwa. Czy właściciele galerii też ruszą do sądów?

– To trudne kwestie. Są możliwości i podstawy dochodzenia roszczeń, ale nie o to chodzi, by się straszyć, tylko współpracować. Czasy są trudne i należy postępować racjonalnie – mówi Walczak. – Na początek trzeba posprzątać po ubiegłorocznej burzy, przywrócić ład prawny i zakończyć ingerencję państwa w wolny rynek, w stosunki dwóch stron regulowane kodeksem cywilnym. Musi wrócić wzajemny szacunek i zaufanie do partnerów rynkowych. Należy pilnie usunąć artykuł 15ze. Przepis narodził się w czasie nerwowej atmosfery pierwszego lockdownu, kiedy nikt nie wiedział dokładnie, jak się zachować. Kolejne miesiące pokazały, że nie ma konieczności utrzymywania takiego nadzwyczajnego stanu, a właściciele potrafią negocjować z najemcami, udzielają obniżek, rabatów – bo wszyscy jedziemy na jednym wózku. Należy też zastosować symetryczne wsparcie dla najemców i wynajmujących: właściciele galerii też utracili przychody, ponieśli wymierne straty, ich płynność jest zagrożona – podkreśla. Wskazuje, że z uwagi na brak rekompensat właścicielom centrów kończą się możliwości regulowania zobowiązań: każda nieruchomość handlowa skredytowana jest średnio w 70 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.