REKLAMA
REKLAMA

Biznes i sport

Kibice kupili akcje Wisły Kraków za 4 mln zł

Wystarczyły 24 godziny, by zbiórka pieniędzy na ratowanie klubu zakończyła się sukcesem. Padł przy tym rekord polskiego crowdfundingu.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Zbiórka została zorganizowana w formie crowdfundingu udziałowego, czyli publicznej emisji akcji do 1 mln euro skierowanej do inwestorów indywidualnych. Do sprzedaży trafiło 40 000 akcji, każda warta 100 zł. Papiery rozeszły się jak świeże bułeczki. W ciągu doby nabyło je 9124 inwestorów, choć akurat w tym przypadku bardziej mówimy o darczyńcach, wśród których dominowali kibice klubu.

Szansa na przetrwanie

„Gdzie szukać indywidualnych inwestorów? Na stadionach. 2 mln zł od 4525 inwestorów w 9 h 39 minut" – chwalił się podczas wtorkowej zbiórki na Twitterze Arkadiusz Regiec, szef Beesfundu, platformy, na której zorganizowano emisję. I faktycznie w sieci pojawiło się mnóstwo wpisów fanów krakowskiego klubu, którzy chwalili się objęciem udziałów, a na dowód załączali zdjęcie potwierdzenia transakcji. „Byli tacy, którzy mówili, że to się nie może udać lub że potrwa tygodnie... Jestem pewien, że Jarosław Królewski na rannej zmianie ogłosi wykonanie zadania! Wisła Kraków – jestem skrajnie dumny" – pisał w nocy na Twitterze Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media, jeden z głównych pożyczkodawców Wisły. Nie mylił się. Do rana emisja została objęta w całości. Okazuje się jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. – Rozważamy większą sprzedaż akcji, dajemy sobie tydzień na podjęcie decyzji – mówił Onetowi Jarosław Królewski, prezes Synerise i również jeden z pożyczkodawców klubu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA