Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
MF chce, aby egzamin na maklera był przeprowadzany raz roku, w marcu. W normalnych warunkach odbywał się on dwa razy w roku: w marcu i październiku. „Relatywnie niewielka liczba osób podchodzących w szczególności do sprawdzianu umiejętności dla maklerów papierów wartościowych powoduje, że wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie na obniżenie kosztów przeprowadzania sprawdzianu umiejętności" – czytamy w uzasadnieniu. Liczba egzaminów na doradcę inwestycyjnego, włącznie ze sprawdzianem umiejętności, ma być ograniczona z siedmiu do czterech. Argumentacja jest podobna jak w przypadku egzaminu maklerskiego. „Ograniczenie to podyktowane jest relatywnie niewielką liczbą zdających w ramach poszczególnych etapów egzaminu, kosztami ponoszonymi w związku z egzaminami, które w dużej mierze kształtują się niezależnie od liczby zdających, oraz znaczącym obciążeniem pracą członków komisji egzaminacyjnych w związku z obecną liczbą egzaminów, bowiem co do zasady każdy z egzaminów tworzy konieczność opracowania pytań, w tym nawet kilkudziesięciu, na I etap egzaminu, sprawdzenia prac o charakterze opisowym w II i III etapie, a zwykle także rozpatrzenia odwołań oraz przygotowania odpowiedzi na odwołania" – brzmi stanowisko MF. Pomysł MF zakłada też m.in. wykorzystanie w większym stopniu możliwości internetu np. przy składaniu wniosków na egzamin. – Analizujemy projekt rozporządzenia i w procesie konsultacji zgłosimy sugestie Związku. Sądzimy, że możliwość elektronicznych zgłoszeń i potwierdzeń na egzaminy jest ważną i potrzebna zmianą upraszczającą proces egzaminacyjny dla kandydatów. Z drugiej strony legislacyjne ograniczenie częstotliwości egzaminów na doradcę inwestycyjnego i sprawdzianu umiejętności zmniejsza szansę na uzyskanie licencji i dopływ nowej kadry na rynek kapitałowy, którego rozwój obecnie nabiera tempa – mówi Paweł Cymcyk, prezes ZMiD. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Broker rusza z kolejną ofensywą zagraniczną. „Darmowa akcja” objęła również rynek węgierski.
88,3 tys. IKE i 12,7 tys. IKZE – aż tyle rachunków emerytalnych otworzyła branża maklerska - wynika z danych zebranych przez „Parkiet”. II półrocze też zapowiada się imponująco.
W czerwcu w skali całego rynku przybyło 31,9 tys. rachunków maklerskich. Liderem w przyroście kont niezmiennie pozostaje XTB - wynika z danych KDPW.
Akcje XTB w poniedziałek znów wyraźnie traciły na wartości. Była to już piąta z rzędu spadkowa sesja dla tej spółki, wokół której zaczęły się gromadzić ciemne chmury. Czy doprowadzą one do ulewy, czy jednak przebije się przez nie słońce?
Akcje XTB w poniedziałek wyraźnie traciły na wartości. Jest to już piąta z rzędu spadkowa sesja dla tej spółki, wokół której zaczęły się gromadzić ciemne chmury. Firma pracuje nadal nad ulepszeniami, w tym także jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo.
W czerwcu średnie dzienne obroty na GPW wyniosły 2,16 mld zł, co jest nowym rekordem w historii naszego rynku. Zdecydowana większość z nich znów jednak przeszła przez zagranicznych brokerów.