Biura maklerskie

Regulacje: Ministerstwo Finansów chce ograniczyć liczbę egzaminów na maklera i doradcę

Zaskakujący ruch ze strony Ministerstwa Finansów. Resort chce zmniejszyć liczbę egzaminów na maklera i doradcę inwestycyjnego – wynika z projektu rozporządzenia, które znalazło się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Foto: Adobestock

MF chce, aby egzamin na maklera był przeprowadzany raz roku, w marcu. W normalnych warunkach odbywał się on dwa razy w roku: w marcu i październiku. „Relatywnie niewielka liczba osób podchodzących w szczególności do sprawdzianu umiejętności dla maklerów papierów wartościowych powoduje, że wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie na obniżenie kosztów przeprowadzania sprawdzianu umiejętności" – czytamy w uzasadnieniu. Liczba egzaminów na doradcę inwestycyjnego, włącznie ze sprawdzianem umiejętności, ma być ograniczona z siedmiu do czterech. Argumentacja jest podobna jak w przypadku egzaminu maklerskiego. „Ograniczenie to podyktowane jest relatywnie niewielką liczbą zdających w ramach poszczególnych etapów egzaminu, kosztami ponoszonymi w związku z egzaminami, które w dużej mierze kształtują się niezależnie od liczby zdających, oraz znaczącym obciążeniem pracą członków komisji egzaminacyjnych w związku z obecną liczbą egzaminów, bowiem co do zasady każdy z egzaminów tworzy konieczność opracowania pytań, w tym nawet kilkudziesięciu, na I etap egzaminu, sprawdzenia prac o charakterze opisowym w II i III etapie, a zwykle także rozpatrzenia odwołań oraz przygotowania odpowiedzi na odwołania" – brzmi stanowisko MF. Pomysł MF zakłada też m.in. wykorzystanie w większym stopniu możliwości internetu np. przy składaniu wniosków na egzamin. – Analizujemy projekt rozporządzenia i w procesie konsultacji zgłosimy sugestie Związku. Sądzimy, że możliwość elektronicznych zgłoszeń i potwierdzeń na egzaminy jest ważną i potrzebna zmianą upraszczającą proces egzaminacyjny dla kandydatów. Z drugiej strony legislacyjne ograniczenie częstotliwości egzaminów na doradcę inwestycyjnego i sprawdzianu umiejętności zmniejsza szansę na uzyskanie licencji i dopływ nowej kadry na rynek kapitałowy, którego rozwój obecnie nabiera tempa – mówi Paweł Cymcyk, prezes ZMiD. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.