Biura maklerskie

Nowości dla klientów Santander BM

Największym zadaniem na ten rok jest utrzymanie zainteresowania inwestycjami, zwłaszcza wśród nowych klientów – mówi Wojciech Sieńczyk, dyrektor biura maklerskiego i szef wealth management w Santander Bank Polska.
Foto: materiały prasowe

Brokerzy po niezwykle udanym poprzednim roku z większym optymizmem mogą patrzeć w przyszłość i odważniej kreślić plany na ten rok. Santander BM stawia przede wszystkim na zmiany technologiczne, bogatszą ofertę produktową i na kolejne IPO.

Wzrosty na każdym polu

Santander BM jest kolejnym przykładem firmy z branży maklerskiej, która może pochwalić się skokową poprawą wyników w ubiegłym roku. Przychody prowizyjne z tytułu działalności maklerskiej wyniosły w 2020 r. 131,4 mln zł. Rok wcześniej było to 54,3 mln zł.

– Ubiegły rok dobitnie pokazał nam wszystkim, że paradoksalnie nikt nie lubi, gdy jest zbyt spokojnie. Rynek kapitałowy przez ostatnie 12 miesięcy z pewnością nie był spokojny i zyskali na tym zarówno inwestorzy, jak i my – brokerzy – mówi Wojciech Sieńczyk, dyrektor obszaru wealth management Santander Bank Polska, który jednocześnie jest dyrektorem biura maklerskiego banku. – Do grona klientów Santander Biuro Maklerskie dołączyło w 2020 r. czterokrotnie więcej klientów niż w dużo mniej zmiennym 2019 r. Wykonali oni o kilkaset procent więcej obrotu, co miało swoje odzwierciedlenie w prowizjach maklerskich. Dzięki temu nasz udział w obrotach wśród klientów indywidualnych wyniósł rekordowe 14,6 proc., a 8 proc. udziału dla całego biura maklerskiego zapewniło nam drugie miejsce na rynku (licząc transakcje sesyjne i pakietowe – red.) – wylicza Sieńczyk.

Kluczowe projekty

Rok 2020 to już jednak przeszłość. Najważniejszym wyzwaniem na ten rok jest utrzymanie zainteresowania inwestycjami, zwłaszcza wśród nowych klientów.

– Chcemy odpowiadać na ich stale rosnące oczekiwania. Te dotyczące oferty – w planach na ten rok mamy m.in. udostępnienie rachunku IKZE – jak i te dotyczące narzędzi. Dlatego przed nami duże wyzwanie w postaci modernizacji serwisu Inwestor online, nad którym prace już rozpoczęliśmy – zdradza Sieńczyk. Zmiany technologiczne mają objąć też aplikację Inwestor mobile.

– Od początku roku nadal obserwujemy wzrost liczby nowych klientów, którzy coraz chętniej korzystają ze zdalnego dostępu do rachunku. W ciągu ostatniego roku liczba użytkowników naszej aplikacji Inwestor mobile się potroiła. Chcemy, aby było ich jeszcze więcej, dlatego niebawem udostępnimy aktualizację, która będzie uwzględniać m.in. dostosowanie warstwy user expe­rien­ce do bieżących standardów – podkreśla dyrektor.

Klienci mogą liczyć również na dostęp do kolejnych produktów strukturyzowanych, rozwijanych poprzez obszar wealth management, w ramach którego współpracują ze sobą Santander BM oraz bankowy departament private banking.

– Widać, że ostatnie dwa lata rozwoju w tym zakresie, jak również fakt, że staliśmy się integralną częścią obszaru wealth management całej grupy Santander, zaczynają przynosić efekty. To właśnie dzięki tej współpracy mogliśmy i nadal możemy oferować klientom zamożnym produkty, które spełniają ich oczekiwania. Cały czas poszukujemy nowych, ciekawych dla inwestorów rozwiązań, dlatego w tym roku do grona dostawców produktów dołączył Banco Santander z Hiszpanii – mówi Wojciech Sieńczyk.

Kolejne transakcje

Santander BM chce także podtrzymać dobrą passę w obszarze bankowości transakcyjnej. W ubiegłym roku wśród transakcji przeprowadzonych przez Santander znalazło się m.in. IPO Allegro, a także wtórna oferta akcji CCC czy sprzedaż w ramach przyspieszonego book-buildingu akcji Play Communications.

– W tym roku nie zamierzamy zwalniać tempa. Zakończyliśmy z sukcesem już dwie transakcje – wezwania na akcje Kruszwicy oraz Polenergii o łącznej wartości przekraczającej 1 mld zł. Pracujemy również nad kilkoma ofertami publicznymi, które powinny ujrzeć światło dzienne w nadchodzących miesiącach – zdradza Wojciech Sieńczyk.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.