Notoryczne awarie w bankach i u brokerów

Biura maklerskie po dużym wzroście zainteresowania giełdą padły ofiarą własnego sukcesu. Klienci mogą dochodzić roszczeń.

Publikacja: 14.01.2021 05:00

Notoryczne awarie w bankach i u brokerów

Foto: Adobestock

Klienci banków i biur maklerskich mają ostatnio wiele powodów do narzekań na awarie i utrudnienia w dostępie do bankowości elektronicznej czy rachunku inwestycyjnego. Właściwie nie ma tygodnia, aby któraś z dużych instytucji nie borykała się z przerwami.

Systemy nie wyrabiają

W środę dostępu do rachunków nie mieli klienci BM mBanku, czyli powtórzyła się sytuacja sprzed tygodnia i z końca grudnia. Przed świętami przez ponad dwie sesje zalogować się nie mogli klienci BM ING BSK, które miało awarię także na początku grudnia. Wcześniej problemy mieli klienci BM Alior Banku i DM BPS.

Awarie biur maklerskich mBanku i ING BSK nie są przypadkiem, bo ci dwaj brokerzy zanotowali największy na rynku przyrost liczby klientów i transakcji. Przyznają, że to mogło mieć wpływ. „Jednak przyczyny poszczególnych niedostępności systemów mogą być różnorodne. Każdy przypadek analizujemy i patrząc na zeszły rok, poczyniliśmy szereg inwestycji zwiększających wydajność i dostępność naszych systemów dla klientów" – zaznacza ING BSK. mBank zapewnia, że „już od kilku tygodni pracuje nad poprawą funkcjonowania systemów, aby w przyszłości do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej".

Inny możliwy powód to błąd lub awaria dostawców czy innych firm współpracujących z brokerami. Na tę przyczynę w przypadku swojej ostatniej awarii wskazuje ING BSK. Nieoficjalnie inni brokerzy przyznają, że ich biznes był nieco zaniedbany w ostatnich latach pod względem inwestycji w rozwój systemów, bo liczba klientów i obroty raczej malały. W niektórych instytucjach systemy są stare i niewystarczająco wydolne, największe zasoby i najlepsi informatycy kierowani byli do bardziej dochodowych dla banków obszarów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapewnia, że monitoruje na bieżąco sytuację w sektorze bankowym związaną z awaryjnością systemów bankowości elektronicznej, a także działania naprawcze podejmowane przez instytucje finansowe. Informuje, że skargi związane z awariami to przypadki incydentalne.

GG Parkiet

UKNF także zapewnia, że monitoruje sytuację, i podkreśla, że złożoność systemów stale rośnie i mogą wystąpić sytuacje nieprzewidziane. „Przypadki te są każdorazowo szczegółowo analizowane w ramach prowadzonych ciągłych działań nadzorczych, w tym również działań inspekcyjnych" – zaznacza nadzór.

Jak oszacować szkodę?

UOKiK zaznacza, że jeśli konsument doznał szkody związanej z awarią w banku, powinien w pierwszej kolejności skontaktować się z bankiem i złożyć reklamację, a przedsiębiorca nie powinien uchylać się od odpowiedzialności w takiej sytuacji.

– Jeśli przyczyna awarii leży po stronie firmy inwestycyjnej, ponosi ona odpowiedzialność za szkody wyrządzone klientom na skutek braku możliwości złożenia i wykonania zlecenia. Dotyczy to kupna i sprzedaży instrumentów finansowych – mówi adw. Leszek Kieliszewski z Kancelarii Legality.

Brak możliwości złożenia zlecenia to skomplikowana sytuacja. Łatwo sobie wyobrazić, że klient po wystąpieniu awarii stwierdzi, że zamierzał złożyć zlecenie zakupu lub sprzedaży instrumentów, ale z winy brokera było to niemożliwe. – Samo takie twierdzenie klienta będzie niewystarczające do uznania reklamacji ani do dalszego dochodzenia roszczeń. W razie awarii klient powinien podjąć próbę złożenia zlecenia w innej formie, np. telefonicznie, albo w inny sposób poinformować brokera, że na skutek awarii nie może złożyć zlecenia po danej cenie. Jeśli klient poinformuje brokera o zamiarze złożenia zlecenia, które jest niemożliwe do przyjęcia i wykonania, to jego przyszłe roszczenia o naprawienie szkody będą uzasadnione – radzi Kieliszewski.

Zwraca uwagę, że niektórzy brokerzy w regulaminach wskazują awarię systemów IT jako siłę wyższą i wyłączają swoją odpowiedzialność wobec klienta. Jednak takie wyłączenia są jego zdaniem wątpliwe pod względem zgodności z prawem i mogą stanowić niedozwolone klauzule umowne, więc mogą nie wiązać klienta.

Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?