Banki

Getin Noble: Bank chciałby zatwierdzenia planu naprawy w tym roku

– Chcielibyśmy, aby sprawę udało się zamknąć w tym roku albo na początku przyszłego – mówi Artur Klimczak, prezes Getin Noble Banku, odnosząc się do oczekiwanego terminu zaakceptowania przez Komisję Nadzoru Finansowego planu naprawy.
Foto: AFP

Jego nową wersję GNB złożył w październiku, bo poprzednia nie przynosiła oczekiwanych efektów, głównie z powodu kryzysu płynności sprzed roku spowodowanego zamieszaniem medialnym wokół głównego akcjonariusza GNB, czyli Leszka Czarneckiego. Bank realizuje też plan ochrony kapitału, bo od początku 2018 r. nie spełnia wymogów KNF w tym zakresie. Na koniec września niedobór współczynnika na poziomie TCR wynosi 4,4 pkt proc., a Tier 1 blisko 4 pkt proc. (wymogi to odpowiednio 14,8 proc. i 12,5 proc.), co oznacza niedobór 1,6–1,8 mld zł kapitału.

Współczynniki i kapitały obniżyły się ze względu na 347 mln zł straty netto zanotowanej przez dziewięć miesięcy tego roku. W samym III kwartale wynik pod kreską wyniósł 101 mln zł wobec straty 9 mln zł rok temu i 89 mln zł w II kwartale 2019 r. Wprawdzie wyniki z odsetek i prowizji spadały ze względu na mniejszą sprzedaż kredytów i kurczący się bilans, widać jednak poprawę w niektórych parametrach. – Miniony kwartał był dla nas okresem kontynuacji strategicznych działań w zakresie optymalizacji depozytów i dalszej redukcji kosztu finansowania. Dzięki wdrożeniu nowych produktów oraz modernizacji i optymalizacji sieci sprzedaży udało nam się utrzymać wysokie poziomy akwizycji nowych klientów, którzy coraz częściej traktują Getin Noble jako bank pierwszego wyboru – mówi Klimczak. Koszty ryzyka i działania były stabilne, bank spodziewa się, że te pierwsze będą malały, a drugie raczej się nie zmienią.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.