Banki

Wyższe odpisy i koszty działania uderzają w zysk ING Banku Śląskiego

Pandemia wpływa nie tylko na rachunek wyników, ale także na bilans. Po raz pierwszy od lat skurczyły się kredyty tego jednego z najszybciej rosnących banków na polskim rynku. Przybyło za to sporo obligacji skarbowych.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

– Co kwartał rewidujemy nasze scenariusze makroekonomiczne. Sytuacja na koniec czerwca była nieco bardziej stabilna, jeśli chodzi o przewidywania, niż po I kwartale, ale nadal mamy do czynienia z dużą niepewnością, która w kolejnych kwartałach może się także przekładać na większą zmienność skutków makroekonomicznych wbudowanych w nasze modele – mówi Bożena Graczyk, wiceprezes ING BSK.

Rezerwy obciążeniem

Saldo odpisów banku wyniosło w II kwartale prawie 310 mln zł, czyli urosło o 130 proc. rok do roku i o 5 proc. kwartalnie. To efekt negatywnego wpływu rzędu 150 mln zł zmian założeń makroekonomicznych w modelach ryzyka. Większe to główny powód spadku zysku netto rok do roku o 33 proc., do 316 mln zł. Po I półroczu bank ma 584 mln zł zysku netto, o 27 proc. mniej niż rok temu. Prognozy analityków wskazują, że w całym roku zarobek może spaść do 1–1,15 mld zł z 1,66 mld zł w 2019 r. Przychody ogółem urosły o 4 proc., do 1,51 mld zł, w czym pomógł większy wynik tradingowy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Parkiet

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.