Banki

PKO BP pod względem kapitalizacji goni lidera w regionie. Jeszcze urośnie?

Największy bank w Polsce pod względem kapitalizacji ustępuje już tylko austriackiemu Erste, ale do gigantów w Europie traci sporo. PKO BP i inne polskie banki mogą odrabiać dystans, ale hamują to nadmierne regulacje.
Foto: parkiet.com

Niedawno kapitalizacja PKO BP, lidera polskiego sektora bankowego, zrównała się chwilowo z wyceną Deutsche Banku, największego banku w Niemczech, i wyniosła 12,2 mld euro. Do europejskiej czołówki polskim bankom jeszcze jednak trochę brakuje.

Aktywa PKO BP znowu się podwoją?

W ostatnich trzech latach PKO BP przyniósł najwyższą stopę zwrotu, po mocno przecenionym wcześniej Millennium, spośród polskich banków (odpowiednio 82 proc. i 95 proc.). W tyle znaleźli się m.in. ING Bank Śląski (62 proc.), Santander Bank Polska (38 proc.) i mBank (32 proc.), słabo wypadły Pekao, Alior i Handlowy ze stopą zwrotu w okolicach zera. Nie licząc Getinu, który ma 60 proc. straty.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.