REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kolejny miesiąc dla frankowiczów

Wprawdzie w lutym klienci zdecydowanie częściej wygrywali z bankami w sądach, ale niekorzystną dla nich informacją jest rosnący kurs szwajcarskiej waluty. To może skłonić kolejną grupę do pójścia do sądu.
Foto: Adobestock

W lutym zapadło co najmniej 59 wyroków w takich sprawach (49 w I instancji, 10 w II instancji), z czego 90 proc. było korzystnych dla frankowiczów, a tylko 7 proc. dla banków (dwa przypadki dotyczyły uchylenia poprzednich wyroków) – wynika z danych zebranych przez kancelarię Votum obsługującą frankowiczów.

Więcej unieważnień

Osiem wyroków było w lutym prawomocnych, z czego sześć korzystnych dla klientów, dwa oznaczały ich przegraną. Wskaźnik łącznych zwycięstw klientów, bez względu na instancję, jest nawet wyższy niż w poprzednich miesiącach, gdy sięgał około 70 proc. W przypadku korzystnych dla klientów wyroków nadal dominuje stwierdzenie nieważności umowy nad tzw. odfrankowieniem, czyli przewalutowaniem kredytu po kursie z dnia zaciągnięcia z zachowaniem stawki LIBOR (PLN+LIBOR). W lutym spośród korzystnych wyroków 70 proc. stanowiły unieważnienia, a 30 proc. PLN+LIBOR. Łączna liczba zapadłych w lutym wyroków mogła być nieco wyższa niż 59, do których dotarliśmy. Mogło ich być więcej o maksymalnie około 20, co nawet w razie większości korzystnych dla banków (te niechętnie chwalą się zwycięstwami z własnymi klientami) nie zmieniłoby istotnie łącznej statystyki. Już w pierwszych miesiącach 2019 r. bankom coraz trudniej było wygrywać z klientami kwestionujących legalność mechanizmów indeksacji i tabel kursowych banków, a szczególnie od października, gdy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał sprzyjający frankowiczom wyrok w głośnej sprawie p. Dziubaków. W lutym w razie stwierdzenia nieważności zdecydowanie częściej sądy przychylały się ku tzw. teorii dwóch kondykcji (niż teorii salda), korzystniejszej dla klientów, bo powodującej, że bank ma wobec nich osobne, większe roszczenie, które w dodatku potencjalnie może być w większym stopniu przedawnione.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA