Banki

Banki szacują koszty porozumień

Kolejni kredytodawcy przedstawiają szacunki kosztów ugód z klientami spłacającymi frankowe kredyty mieszkaniowe. Chodzi o propozycję szefa Komisji Nadzoru Finansowego, która zakłada przewalutowanie tych kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia i przeliczenie ich tak, jakby od początku były złotowymi.
Foto: Adobestock

Santander Bank Polska szacuje w raporcie rocznym, że koszt konwersji według pomysłu KNF wyniósłby w przypadku jego grupy kapitałowej 3,5 mld zł (2,7 mld zł na poziomie jednostkowym). To przy założeniu, że wszyscy aktualni klienci frankowi wzięliby udział w konwersji. Kalkulacja została wykonana według kursu 4,15 PLN/CHF, czyli zbliżonego do obecnego na rynku. Bank ma 9,8 mld zł tych hipotek (6,7 proc. jego portfela brutto), co oznacza, że odpis dotyczyłby 36 proc. wartości czynnego portfela frankowego. To wskaźnik spójny z szacunkami grupy roboczej, która pod auspicjami KNF pracuje nad wypracowaniem ugód. Mówiły one, że powszechne porozumienia kosztować będą sektor 30–40 mld zł brutto (takie kredyty są w Polsce warte 97 mld zł). Santander na koniec roku miał ponad 600 mln zł rezerw utworzonych na sprawy frankowe.

Millennium w raporcie rocznym szacuje, że objęcie całego jego portfela frankowego ugodami spowodowałoby koszt brutto między 4,1 mld zł a 5,1 mld zł. Bank ten ma 14,3 mld zł hipotek frankowych (20 proc. portfela brutto), co oznacza, że porozumienia z frankowiczami przyniosłyby odpis od 29 proc. do 36 proc. Millennium pokazał też szacunki kosztów w razie realizacji scenariusza raczej mało prawdopodobnego, czyli zastąpienia klauzul niedozwolonych średnim kursem NBP. W takim scenariuszu koszt mógłby wynieść tylko 0,5–0,6 mld zł. Na koniec roku Millennium miał 960 mln zł rezerw na hipoteki frankowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.