REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki Czarneckiego zyskują

Idea i Getin Noble Bank drożeją dziś na GPW. Podobno jest pięć podmiotów zainteresowanych inwestycją w nie.
Foto: AFP

Akcje Idea Banku drożeją dziś na GPW o 5 proc., do 2,73 zł, a Getin Noble Banku o 5,3 proc., do 0,42 zł. W przypadku tego pierwszego zwyżkom towarzyszą wzmożone obroty, ale w przypadku drugiego niewiele akcji zmieniło właściciela, bo notowania są chwilowo zawieszane. Przez rok akcje Idei straciły 87 proc. a Getinu 77 proc., ich kapitalizacja to odpowiednio 214 mln zł i 418 mln zł.

Czytaj także: Getin Noble Bank i Idea Bank połączą się

Być może powodem zwyżek są informacje o tym, że są zainteresowani inwestorzy chcący objąć pakiet w tych bankach, które kilka dni temu zdecydowały, że się połączą a od grudnia szukają inwestora finansowego. Jak donosi „Puls Biznesu" jest pięciu oferentów, ale niewykluczone, że pojawią się kolejni. Proces jest we wstępnej fazie i ma charakter otwarty – według gazety bank poinformował Komisję Nadzoru Finansowego o wstępnych ofertach. Według niepotwierdzonych informacji są wśród nich amerykańskie Centerbridge i Apollo Global Management oraz brytyjskie Apax i AnaCap (ten ostatni jest w Polsce właścicielem Nest Banku). To fundusze, które już wcześniej inwestowały w banki i firmy finansowe, szczególnie te mające problemy – a takimi są Getin Noble i Idea Bank. Nie tylko są nierentowne, ale także mają spore niedobry kapitału.

Według przedstawiciela jednego z banków inwestycyjnych po przedstawieniu wstępnych ofert zacznie się due diligence. Kolejnym etapem będzie złożenie ofert wiążących, po czym KNF zadecyduje czy zezwolić na transakcję. Problemem będzie bez wątpienia niska wycena i duża luka kapitałowa obu banków.

Pytanie brzmi, czy główny akcjonariusz zgodziłby się na to, by przy takich niskich wycenach podzielić się kontrolą z nowym inwestorem. Znalezienie odpowiedniej ceny – z jednej strony uwzględniającej ryzyka, którą nowy inwestor byłby skłonny zapłacić, a z drugiej zadowalającej Leszka Czarneckiego – będzie bardzo trudne – mówi jeden z analityków. Banki wrocławskiego biznesmena przez ostatni rok bardzo mocno potaniały, a on w tym czasie na dokapitalizowanie Getin Noble wyłożył ostatnio w sumie 440 mln zł obejmując akcje po 2,73 zł, znacznie wyżej niż na rynku.

Zastanawiające jest również czy nowy inwestor, który wszedłby do banku prawdopodobnie obejmując nowe akcje, stałby się inwestorem większościowym – a to nie jest wykluczone biorąc pod uwagę potrzeby kapitałowe połączonego banku szacowane na 1,5-2 mld zł (ale zwykle emisje tego typu robi się dla pewności „z górką", więc kwota ta może być jeszcze większa), a obecne połączone kapitały banków to ok. 5,5 mld zł, więc potencjalne rozwodnienie byłoby bardzo duże, nie wiadomo czy Czarnecki miałby odpowiednio duże środki, aby wziąć w nim udział.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA