Banki

Jaka opłata za kapitał od frankowiczów?

Jak banki oszacują koszt udostępnionego frankowiczom finansowania w razie unieważnienia umowy? Sektor nie jest jednomyślny w tej sprawie.
Foto: Adobestock

Banki sugerują, że w razie stwierdzenia przez sąd nieważności umów frankowych będą domagały się od klientów opłat za korzystanie z udostępnionego przez lata kapitału. Nie ma jednolitego zdania sektora bankowego co do tego, jaką miarę należy tu zastosować.

Santander szacuje

– Robimy wewnętrzne szacunki dotyczące potencjalnego wynagrodzenia za kapitał w razie nieważności umowy. Nie mamy takiego prawomocnego wyroku, ale być może przyjdzie moment, gdy konieczne będzie przedstawienie potencjalnego kosztu za użytkowanie kapitału i korektę o wartość pieniądza w czasie – mówi dr Piotr Bodył-Szymala, dyr. obszaru prawnego w Santander Banku Polska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.