Analizy

#WykresDnia: Złoto niezagrożone?

Rosnąca popularność Bitcoina nie zagraża kruszcowi: złoto i cyfrowe złoto mogą współistnieć – uważają specjaliści z Goldman Sachs.
Foto: Adobestock
Foto: parkiet.com

Według Goldman Sachs Group Inc. złoto i Bitcoin mogą współistnieć, a podczas gdy popyt na największą cyfrową walutę może być ograniczany przez najstarszych inwestorów, pozycja metalu szlachetnego przetrwa. „Naszym zdaniem Bitcoin to detaliczny handel reflacyjny, podczas gdy złoto jest aktywem obronnym z długoterminową ochroną kapitału realnego".

„Niedawne słabe wyniki złota w stosunku do realnych kursów i dolara wzbudziły obawy niektórych inwestorów, że Bitcoin zastępuje złoto jako preferowane zabezpieczenie przed inflacją" - napisali analitycy. Chociaż nastąpiło pewne zastąpienie, „nie postrzegamy rosnącej popularności Bitcoina jako egzystencjalnego zagrożenia dla statusu złota jako waluty ostatniej szansy".

Bitcoin odnotował w tym miesiącu gwałtowny wzrost, przekraczając 23 000 USD za token w czwartek, po przekroczeniu progu 20 000 USD dopiero w środę. Jego wzrost wywołał debatę na temat tego, czy ograniczy on rolę złota, a JPMorgan Chase & Co. argumentuje, że wzrost kryptowalut w głównym nurcie finansów odbywa się kosztem złota – pisze Bloomberg.

Instytucje i zamożni inwestorzy unikają kryptowalut ze względu na „problemy z przejrzystością, podczas gdy spekulacyjne inwestycje detaliczne powodują, że Bitcoin działa jako nadmiernie ryzykowne aktywo" - uważa Goldman. „Nie widzimy dowodów na to, że wzrost liczby bitcoinów kanibalizuje hossę złota i wierzymy, że mogą one współistnieć".

Bitcoin wzrósł w tym roku ponad trzykrotnie, podczas gdy złoto wzrosło o 24 proc. po ustanowieniu w sierpniu rekordu powyżej 2075 USD za uncję. Scott Minerd z Guggenheim Investments uważa, że ??niedobór Bitcoina w połączeniu z „szalonym drukowaniem pieniędzy" przez Rezerwę Federalną oznacza, że ??token powinien osiągnąć 400 000 USD.

Chociaż ceny złota odbiły się od ostatnich minimów, znacznie odbiegają od sierpniowych maksimów. W Indiach złoto na rynku kontraktów terminowych kwotowane jest na około 50200 rupii za 10 gramów, odbijając z poziomu poniżej 48000 rupii osiągniętego w zeszłym miesiącu. Na następny rok Axis Securities ma neutralne nastawienie do złota.

Pomimo znacznej korekty w stosunku do sierpniowych maksimów wynoszących 56200 rupii, ceny złota są na dobrej drodze do zakończenia tego roku z silnymi wzrostami o około 25 proc., napędzanymi globalnym wzrostem w wyniku bezprecedensowego stymulowania monetarnego i fiskalnego ogłoszonego w tym roku w celu zwalczania wpływu koronawirusa. Spadający indeks dolara również pomógł utrzymać złoto na niższych poziomach.

„Złoto nagle straciło na sile z powodu włączenia ryzyka na rynku światowym w wyniku pozytywnych zmian na froncie szczepionek. Rynki akcji osiągnęły nowy rekord w listopadzie z powodu złagodzenia niepewności związanej z wyborami w USA i wiadomościami o szczepieniach. Ogólne nastroje inwestorów poprawiły się w ciągu ostatnich kilku dni. Teraz inwestorzy stawiają mocno na bardziej ryzykowne aktywa, takie jak akcje, te lepsze nastroje zostały dodatkowo podsycone optymizmem dotyczącym rozwoju szczepionek po optymistycznych wynikach pokazanych przez dwóch amerykańskich producentów leków "- pisze Axis Securities. „Wszystkie te wydarzenia utrzymują ceny złota pod presją. Poprawa gospodarki światowej i prawdopodobieństwo bardziej przewidywalnej polityki handlowej dodatkowo utrzymają ograniczony zakres ruchów cen złota. Jednak niższe stopy procentowe i gołębie stanowisko polityczne mogą nadal przyciągać inwestycje w złoto. Kontynuujemy nasze neutralne stanowisko w sprawie złota " - dodaje.

Amerykański Fed na początku tego tygodnia utrzymał łagodne nastawienie, podczas gdy amerykańscy decydenci również wzmogli wysiłki w celu sfinalizowania umowy o bodźcach fiskalnych.

Ale ważne dla ceny są odpływy ETF, co pokazuje słabsze zainteresowanie inwestorów, pisze Kotak Securities. W najbliższym czasie złoto pozostaje wspierane przez oczekiwania stymulacyjne, ale „nie spodziewamy się trwałego wzrostu, ponieważ stanowisko Fed było w dużej mierze oczekiwane, liderzy USA nadal są w trakcie finalizowania umowy stymulacyjnej, a inwestorzy ETF nadal nie kupują", pisze Kotak Securities w raporcie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.