REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Stopy procentowe a akcje banków

Jak podkreśla dr Samer Masri, dyrektor biura zarządzania aktywami Aegon, w przyszłym roku spodziewa się on podniesienia stóp procentowych w Europie. A to pomoże akcjom banków.
Foto: Adobestock

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, po którym poinformowano opinię publiczną, że mimo podniesienia szacunków inflacji w 2019 r., stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie – zarówno w tym, jak i prawdopodobnie w przyszłym roku. Branżą, która liczy na inny scenariusz, czyli wzrost stóp procentowych w 2019 r., są banki. Zdaniem niektórych ekspertów tak faktycznie może się zdarzyć.

Foto: parkiet.com

– Wszystko wskazuje na to, że kilkakrotnie podnoszony temat wyższych stóp procentowych wreszcie naprawdę może być prawdziwym argumentem za kupnem akcji banków – mówi dr Samer Masri, dyrektor biura zarządzania aktywami Aegon.

Co za tym przemawia? – Oczekiwane wyższe tempo inflacji w 2019 r. oraz rosnące różnice w oprocentowaniu obligacji skarbowych w USA i strefie euro mogą nie pozostawić EBC wyboru i wymusić bardziej restrykcyjne podejście do polityki monetarnej – zaznacza.

Według eksperta paradoksalnie ryzyko spowolnienia w Unii Europejskiej może stać się powodem do przyspieszenia momentu podniesienia stóp.

– W innym wypadku w Europie może zaistnieć sytuacja, w której gospodarka znajdzie się w naprawdę w złej sytuacji, a EBC nie będzie miał już narzędzi stymulowania wzrostu, bo nie będzie przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Jak wiemy, wzrost stóp wpływa pozytywnie na wyniki banków. Wyjątkiem są oczywiście te banki, które mają nadmiar długoterminowych obligacji w bilansie. Banki znowu powinny być brane pod rozwagę jako temat inwestycji długoterminowych – dodaje.

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA