REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Handlowa zależność między USA a Chinami

W tym tygodniu temat dalszych negocjacji między delegatami Stanów Zjednoczonych i Chin ponownie rozgrzewa inwestorów i komentatorów globalnej sytuacji ekonomicznej.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Inwestorzy z całego świata w napięciu wyczekują wyników rozmów między przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Chin w sprawie tzw. wojny handlowej. Do spotkania wysokich urzędników państwowych USA i Państwa Środka ma dojść w tym tygodniu. Jak wiadomo, oba kraje od ponad roku toczą wojnę handlową (m.in. w kwestii praw własności intelektualnej) poprzez nakładanie na siebie ceł na coraz to większą ilość produktów. Intensyfikacja tego uciążliwego dla rynków konfliktu powoduje liczne obawy o globalny wzrost gospodarczy. Niestety w ostatnich dniach z obu obozów dochodzą głosy, że do ustalenia kompromisu jest bardzo daleka droga.

Ponowne postawienie w centrum globalnej uwagi wojny handlowej sprawia, że warto przypomnieć wzajemne zależności handlowe (i ich skalę) między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Klarownie przedstawia to grafika przygotowana przez portal howmuch.net. Na tej wizualizacji widzimy towary, które stanowią największą wartość w wymianie handlowej między dwoma mocarstwami. Do USA najwięcej importuje się telefonów (import USA z Chin przedstawiony jest po lewej stronie grafiki). Z kolei największą wartość eksportu Amerykanów do Państwa Środka stanowią samoloty (eksport USA do Chin widzimy po prawej stronie grafiki).

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA