REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Spółki potrzebują więcej wynalazków i znaków

Pod względem ochrony własności intelektualnej polskie firmy nadal mają dużo do zrobienia. Widać to również w spółkach zaliczanych do WIG20.
Fotorzepa

 

Jednym z obszarów działalności biznesu, w których polskie firmy wyraźnie odstają od europejskich i międzynarodowych konkurentów, niewątpliwie są prace prowadzone w zakresie rejestracji wynalazków i wzorów użytkowych oraz znaków towarowych. W ubiegłym roku w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) krajowe podmioty zgłosiły zaledwie 534 wynalazki. Więcej wniosków w tej sprawie zgłosiły aż 24 państwa. Najwięcej kolejno: USA (43,6 tys.), Niemcy (26,7 tys.), Japonia (22,6 tys.), Francja (10,3 tys.) i Chiny (9,4 tys.). Przed nami były też m.in. podmioty z Turcji, Norwegii, Indii, Irlandii, Australii, Finlandii, Austrii i Belgii. Jeszcze gorzej wypadamy pod względem faktycznie otrzymanych patentów. Tu dodatkowo minęły nas Singapur i Luksemburg.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA