REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Odpowiedzialne inwestowanie coraz bardziej popularne

Indeksy spółek odpowiedzialnych społecznie istnieją na parkietach od dawna. W Polsce takie firmy wskazywać będzie nowy wskaźnik WIG-ESG, który pojawia się w miejsce Respect Index.
Foto: Adobestock

Zrównoważone i odpowiedzialne inwestowanie to długoterminowe podejście inwestycyjne, łączące czynniki środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ang. ESG od słów – environmental, social i governance). Jak wynika z danych organizacji Global Sustainable Investing Alliance, w 2018 r. w Europie już ponad 50 proc. aktywów zarządzanych było według jednej z licznych filozofii integracji czynników niefinansowych w procesie inwestycyjnym – w tym także czynników ESG – natomiast w USA było to ponad 21 proc. Idąc za globalnym trendem, warszawska GPW podjęła decyzję o utworzeniu nowego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie.

Jak wskazują specjaliści, inwestycja w spółki spełniające kryteria ESG ma uzasadnienie i w długim terminie może się opłacać.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA