Analizy

#WykresDnia: Inflacja w Niemczech 2 proc.

Rentowności niemieckich obligacji 10-letnich osiągnęły najwyższy poziom od roku, -0,19 proc., ponieważ inflacja przekroczyła cel EBC.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Niemiecka inflacja wzrosła powyżej 2 proc. po raz pierwszy od dwóch lat, głównie za sprawą kosztów energii.

Ceny konsumpcyjne również gwałtownie wzrosły w Hiszpanii - o 1,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - i oczekuje się, że wzrosną we Francji i we Włoszech. Raport dla strefy euro, który zostanie opublikowany w piątek pokaże, że inflacja osiągnie 1,5 proc., najwyższy poziom od 2019 roku.

Podczas gdy niektórzy analitycy przewidują nową erę wyższej inflacji po pandemii, napędzanej stłumionym popytem i nadmiarem oszczędności wzmocnionych przez ogromne wsparcie fiskalne dla gospodarstw domowych, Europejski Bank Centralny przewiduje, że wzrost będzie tymczasowy. EBC zauważył, że wzrost cen w tym roku w dużej mierze odzwierciedla koniec jednorazowych skutków, takich jak spadek cen ropy naftowej i tymczasowe obniżki podatków. Mówi się również, że zmiany w strukturze koszyków wydatków używanych do obliczania wzrostu cen konsumpcyjnych zniekształcają podstawowe trendy.

Instytucja, która od lat nie osiągnęła celu, jakim jest inflacja poniżej, ale blisko 2 proc. uważa, że ??presja cenowa pozostanie ograniczona w średnim okresie w obliczu zastoju gospodarczego i niepewności zatrudnienia. Inflacja bazowa w strefie 19 krajów nadal kształtuje się poniżej 1 proc. Tymczasem stopa swapów dla 10-letnich obligacji krajów UE przebiła opór 0,11 proc. Wydaje się, że tym razem na dobre po tym jak wywołane przez Fed osłabienie rentowności w USA zapobiegło przerwie. Przejście do nowych szczytów toruje drogę do ważniejszego oporu w strefie 0,21-0,24 proc., gdzie spotykają się trzy poziomy techniczne: poprzedni najniższy w historii (2016), szczyty 2019/2020 i 38-proc. zniesienie po ślizgu lat 2018-2020.

Indeks kwietniowego zaufania gospodarczego Stellar EZ (wzrost do 110,3 ze 100,9; najwyższy poziom od września 2018 r.) wspierało ten wzrost. Jeśli chodzi o strefę 0,21-0,24 proc. narracja o ożywieniu gospodarczym w połączeniu z (przejściowo?!) wyższą inflacją i zmniejszeniem zakupów aktywów przez EBC załatwi sprawę w nadchodzących miesiącach, a może nawet wcześniej niż później - uważają analitycy KBC Banku.

Rzeczywiste rentowności w Europie osiągają dno i są na drodze do oderwania się od rekordowych poziomów zanotowanych w marcu. Techniczny obraz rentowności niemieckiej 10-latki jest podobny po przebiciu oporu powyżej -0,20 proc. Kolejne cele -0,15 do -0,14 proc. są kluczowe i bliskie. W perspektywie dziennej niemiecka krzywa dochodowości jest stroma, a rentowności wzrosły o 0,9 pb (2 lata) do 5,4 pb (30 lat). 10-letnie zmiany spreadu rentowności względem Niemiec ledwo się zmieniły.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.