Analizy

Aforti Holding S.A. nie zwalnia tempa

Najnowsze wyniki Aforti Holding S.A. pokazują, że to tylko kwestia czasu, kiedy dynamicznie działająca Grupa finansowa będzie się mogła pochwalić zrealizowaniem przyjętej w ubiegłym roku strategii rozwoju. – Nie zwalniamy tempa. Konsekwentnie wdrażamy przyjęte zamierzenia, pracując z myślą o przyszłości nie tylko całego Holdingu, lecz przede wszystkim naszych Klientów – wyjaśnia Paweł Opoka, Dyrektor Zarządzający Sprzedażą w Aforti Holding S.A.
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Na polskim rynku istnieje mnóstwo firm z sektora finansowego. Jaką drogą chce podążyć Aforti Holding S.A., by wyróżnić się na ich tle?

- Mogę z całą pewnością podkreślić, że jako Aforti Holding S.A. nie chcemy nikogo naśladować. Idziemy własną drogą i konsekwentnie budujemy biznes, bazujący na dobrych produktach jak najlepiej dopasowanych do potrzeb naszych Klientów. Wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Aforti Holding S.A. skupiają się na segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.

Dlaczego przedsiębiorcy?

Jest to od lat dynamicznie rozwijający się segment rynku, a jednocześnie mam wrażenie, że zaniedbywany przez banki i inne instytucje finansowe. Banki skupiają się głównie na najliczniejszej grupie Klientów – indywidualnych – podczas gdy przedsiębiorcy mają całkiem inne potrzeby i oczekiwania, które my staramy się rozpoznać i efektywnie zrealizować.

Ostatnie miesiące były szczególnie udane dla Grupy. Z czego to wynika?

- Grupa Aforti Holding S.A. jest notowana na NewConnect od 2011 roku. Należy podkreślić, że od tego czasu zrobiliśmy znaczne postępy i wiele się nauczyliśmy. W 2016 roku ogłosiliśmy Strategię Rozwoju na najbliższe lata, a jej konsekwentne realizowanie już przynosi zamierzone efekty. W zeszłym roku podjęliśmy decyzję o zmianie sposobu docierania do Klientów. Wcześniej bazowaliśmy na sieci pośredników zewnętrznych, jednak nadszedł czas na budowę własnej sieci oddziałów stacjonarnych w większych miastach. Spółka Aforti Finance S.A., udzielająca pożyczek dla przedsiębiorców, ma już cztery oddziały, natomiast sieć Departamentów Relacji Inwestorskich Aforti Holding S.A. posiada na tę chwilę sześć placówek. Dzięki specjalistom doświadczonym w relacjach z przedsiębiorcami, wszystkie nasze spółki mogą się pochwalić bardzo dobrymi wynikami. Wystarczy nadmienić, iż spółka Aforti Exchange, oferująca wymianę walut dla firm, w ciągu dwóch ostatnich miesięcy osiągnęła 1/3 obrotów z całego roku 2016, a Aforti Finance udzieliła przedsiębiorcom pięć razy więcej pożyczek niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nie możemy też zapomnieć o naszej najmłodszej spółce, czyli Aforti Collections, która również rozwija się w szybkim tempie. Cieszy mnie to, iż z każdym miesiącem nasze spółki osiągają coraz lepsze wyniki i ta tendencja się utrzymuje.

Zatem jak kształtują się plany Aforti Holding S.A. na najbliższe miesiące?

Naszym podstawowym celem jest utrzymanie wzrostów w każdej ze spółek oraz dalsze realizowanie naszej strategii. Chcemy powiększać sieć oddziałów o kolejne miasta. W najbliższym czasie rozpoczynamy ekspansję zagraniczną – Aforti Exchange za chwilę rozpocznie działania operacyjne w Rumuni i Bułgarii. Naturalnie chcemy poszerzać swoją ofertę dla przedsiębiorców, dlatego rozważamy jej powiększenie o biznes faktoringowy lub leasingowy. W czwartym kwartale 2016 roku nasze przychody wyniosły prawie 22 mln zł – w obecnym i kolejnym kwartale chcemy utrzymać przychody minimum na takim poziomie. Patrząc na wyniki sprzedażowe po dwóch pierwszych miesiącach 2017r. jesteśmy optymistami. Mamy również na celu zwiększanie swoich aktywów, które na koniec 2016r. urosły prawie dwukrotnie w porównaniu z 2015r.

W jaki sposób Grupa Aforti Holding S.A. zamierza sfinansować tak ambitne założenia?

Zgodnie z naszą strategią do końca 2018 roku na inwestycje planujemy przeznaczyć ponad 12 mln zł. Część już została zrealizowana, np. poprzez otwarcie spółki windykacyjnej Aforti Collections S.A. czy przygotowanie wejścia na rynki zagraniczne. Grupa stara się dywersyfikować źródła finansowania, jednym z nich jest emisja obligacji Aforti Holding S.A.

Czy obligacje Holdingu cieszą się zainteresowaniem wśród Inwestorów?

Tak, nie możemy narzekać na brak zainteresowania. Przeprowadzamy emisje w trybie prywatnym, a obligacje Aforti Holding S.A. w dużej części nabywają Inwestorzy, którzy już kilkakrotnie zainwestowali u nas swoje środki. Oczywiście bardzo istotnym aspektem są korzystne warunki, jakie oferujemy nabywcom naszych obligacji. Równie ważna jest nasza transparentność i relacje utrzymywane z Inwestorami. Co miesiąc informujemy ich o wszelkich działaniach i wynikach Grupy, ponadto skrupulatnie wywiązujemy się ze swoich zobowiązań. Zostaliśmy zakwalifikowani do segmentu NC Focus, co było uzależnione m.in. od kryteriów jakościowych oraz kondycji finansowej Grupy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.