Analizy

Mennica Skarbowa: Historyczny rok dla największego w Polsce dealera złota inwestycyjnego

Notowana na NewConnect Mennica Skarbowa ma za sobą historyczny okres. Dzięki zainteresowaniu Polaków inwestycjami w złoto wyniki spółki były rekordowe, a optymistyczny trend trwa nadal. Przez ostatni rok akcje zdrożały o 285 proc., do 111 zł.

Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej, mówi, że zwiększony popyt na złoto widać również na początku 2021 r.

Foto: materiały prasowe

Mennica Skarbowa to największy w Polsce dealer złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych. Spółka wypracowała w IV kw. 184,7 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o blisko 170 proc. rok do roku. Zysk wyniósł 3,14 mln zł, czyli o 370 proc. więcej rok do roku. Z kolei w całym 2020 r. Mennica Skarbowa osiągnęła rekordowe 529,7 mln zł przychodów i 18,2 mln zł zysku netto, w porównaniu z odpowiednio 233 mln zł i 3,5 mln zł rok wcześniej. To najlepsze wyniki w historii spółki.

Mennica Skarbowa przyznaje, że w IV kw. na wysokość wygenerowanego zysku miały wpływ zdarzenia związane z rozwojem sieci sprzedaży, uruchomieniem nowego sklepu internetowego, wyższymi kosztami związanymi z większymi obrotami i ze zwiększeniem linii kredytowej.

– Zanotowaliśmy rekordowe wyniki w historii spółki. Z jednej strony to efekt przede wszystkim wzrostu kursu złota, ale także coraz większej popularności tego kruszcu jako lokaty kapitału. Przy takim trendzie spółka zarabia więcej zarówno na sprzedaży, jak i na skupie złota. Z drugiej zaś strony wpływ na kondycję spółki miał rozwój sieci stacjonarnej, zwiększenie zapasów złota, tak by były dostępne w każdej chwili dla naszych klientów, ale także wzrost sprzedaży naszych produktów przez internet – mówi Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.Dodaje on, że zwiększony popyt na złoto spółka obserwuje także na początku 2021 r., co niewątpliwie wpłynie korzystnie na kondycję Mennicy Skarbowej w okresie średnioterminowym.

Foto: GG Parkiet

Spółka cały czas skupia się na gromadzeniu złota inwestycyjnego, uzupełniając zapasy sztabek i monet, co potencjalnie ma pozwolić na zaspokojenie popytu na złoto inwestycyjne. W najbliższych miesiącach prowadzone będą także intensywne prace nad giełdą złota online, która powinna zostać uruchomiona do lipca bieżącego roku. W 2021 r. Mennica Skarbowa planuje również w dalszym ciągu systematycznie poszerzać sieć sprzedaży i rozwijać zdalne kanały sprzedaży. Spółka podejmie także decyzje związane z przejściem na rynek główny GPW oraz dotyczące polityki dywidendowej. DOS

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.