Analizy

#WykresDnia: Bycze prognozy dla złota

Narastają presje inflacyjne, a to oznacza wzrost cen złota.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Ceny przedsiębiorstw produkcyjnych ISM wzrosły w USA do ??najwyższego poziomu od dekady. Historycznie rzecz biorąc, taka presja inflacyjna prawie zawsze powodowała wzrost złota w ciągu następnych 9-12 miesięcy, średnio o 36 proc.

Aktywność gospodarcza w sektorze produkcyjnym wzrosła w styczniu, a gospodarka rosła ósmy kolejny miesiąc, twierdzą przedstawiciele krajowych kierowników ds. Zaopatrzenia w najnowszym raporcie ISM® o produkcji w biznesie®.

„Styczniowy wskaźnik PMI dla przemysłu odnotował 58,7 procent, co oznacza spadek o 1,8 punktu procentowego w porównaniu z odczytem wyrównanym sezonowo w grudniu wynoszącym 60,5 procent. Liczba ta wskazuje na wzrost całej gospodarki ósmy z rzędu po spadku w marcu, kwietniu i maju. Indeks nowych zamówień zanotował 61,1 procent, co oznacza spadek o 6,4 punktu procentowego w porównaniu z odczytem z grudnia o 67,5 procent, który był wyrównany sezonowo. Wskaźnik produkcji odnotował 60,7 procent, co oznacza spadek o 4 punkty procentowe w porównaniu z odczytem z grudnia o 64,7 procent, który wyrównał sezonowo. zarejestrowano 59,7 procent, o 0,6 punktu procentowego powyżej grudniowego odczytu, który wyniósł 59,1 procent. Wskaźnik zatrudnienia odnotował 52,6 procent, czyli o 0,9 punktu procentowego więcej niż sezonowo wyrównany odczyt z grudnia wynoszący 51,7 proc." - mówi Timothy R. Fiore, prezes Institute for Supply Management (ISM).

Indeks Dostaw zanotował 68,2 procent, co oznacza wzrost o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z grudniowym wynikiem 67,7 procent. Indeks zapasów zanotował 50,8 procent, 0,2 punktu procentowego mniej niż sezonowo wyrównany grudniowy odczyt 51 procent. Indeks cen odnotował 82,1 procent, co oznacza wzrost o 4,5 punktu procentowego w porównaniu z grudniowym odczytem, ??który wyniósł 77,6 procent. Indeks nowych zamówień eksportowych zanotował 54,9 procent, co oznacza spadek o 2,6 punktu procentowego w porównaniu z odczytem z grudnia, który wyniósł 57,5 ??procent. Indeks importu odnotował 56,8 procent, wzrost o 2,2 punktu procentowego w porównaniu z grudniowym odczytem, ??który wyniósł 54,6 procent ".

„Spośród sześciu największych branż wytwórczych pięć - produkty chemiczne; wyroby metalowe gotowe; sprzęt transportowy; żywność, napoje i wyroby tytoniowe; oraz produkty komputerowe i elektroniczne - odnotowano umiarkowany do silnego wzrost w styczniu."

„Produkcja osiągała dobre wyniki ósmy miesiąc z rzędu, a popyt, konsumpcja i nakłady odnotowały silny wzrost w porównaniu z grudniem. Trudności na rynku pracy w firmach panelistów i ich dostawcach będą nadal ograniczać rozwój gospodarki produkcyjnej aż do kryzysu związanego z koronawirusem (COVID-19) słabnie"- mówi Fiore.

Spośród 18 branż wytwórczych 16 odnotowało wzrost w styczniu w następującej kolejności: sprzęt elektryczny, sprzęt AGD i komponenty; maszyneria; metale pierwotne; produkty chemiczne; gotowe wyroby metalowe; tworzywa sztuczne i wyroby gumowe; sprzęt transportowy; odzież, skóry i produkty pokrewne; papierowe produkty; drewniane produkty; artykuły spożywcze, napoje i tytoń; produkty mineralne niemetaliczne; meble i produkty pokrewne; produkcja różna; przemysł włókienniczy oraz produkty komputerowe i elektroniczne. Dwie branże, które odnotowały spadek w styczniu to: drukowanie i powiązane działania wspierające oraz produkty naftowe i węglowe.

Światowa Rada Złota opublikowała niedawno dwa interesujące raporty. Popyt na złoto spadł w 2020 roku, ale rok 2021 powinien być korzystny dla żółtego metalu. Według WGC nadzieja na ożywienie gospodarcze i łatwy pieniądz zwiększą apetyt na ryzyko, tworząc presję na spadek cen złota. Jednak WGC uważa, że ??niskie stopy procentowe i potencjalne ryzyko portfela będą wspierać popyt inwestycyjny na żółty metal. W szczególności rosnące deficyty fiskalne, rosnąca podaż pieniądza i możliwość wyższej inflacji oraz ryzyko korekty na giełdzie (może saga GameStop może wywołać jakieś szersze implikacje niedźwiedzi ?!) powinny wspierać ceny złota - pisze Arkadiusz Sieroń na portalu fxempire.com.

- Wniosek WGC okazuje się podobny do mojej własnej prognozy dla złota na 2021 r .: że może to być pozytywny rok dla żółtego metalu, ale mniej niż w 2020 r. - przynajmniej pod warunkiem, że globalna gospodarka będzie doświadczać stałego ożywienia bez dużej presji inflacyjnej. Ale może nadejść inflacja, kończąc erę gospodarki Złotowłosej - i być może rozpoczynając rok złota. Tylko czas powie! - pisze Sieroń.

(Zasada Złotowłosej została nazwana przez analogię do bajki dla dzieci „Trzy misie", w której młoda dziewczyna o imieniu Złotowłosa próbuje trzech różnych misek owsianki i stwierdza, że ??woli tę, która nie jest ani za gorąca, ani za zimna, ale ma odpowiednią temperaturę.)

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.