Analizy

#WykresDnia: Straty na krótko

Armia Reddit uszczknęła w minionym tygodniu 3,7 biliona dolarów z globalnego kapitalizacji rynkowej, co odpowiada PKB Niemiec.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Short squeeze wywołuje efekt zarażenia findusze hedge. Musiały sprzedawać swoje długie pozycje, aby sfinansować straty z krótkich działań.

Dedykowane fundusze krótkiej sprzedaży spadły średnio o 48 proc. w 2020 r., po stracie 22 proc. rok wcześniej, według badań Hedge Fund Research z Chicago. Gdy ci, którzy przeżyli, lizali swoje rany w styczniu, ale zostali zaatakowani przez falę sprzedawców detalicznych.

Lrótka sprzedaż zwykle polega na sprzedaży pożyczonych akcji z przekonaniem, że cena spadnie, w którym to momencie kupuje się akcje po niższej cenie, aby spłacić pożyczone akcje. I nie jest domeną tylko funduszy hedgingowych lub innych dużych podmiotów inwestycyjnych. Inwestorzy indywidualni - na dobre lub na złe - również mogą to zastosować, jeśli ich dom maklerski na to zezwoli. „Moim klientom, którzy chcą grac na krótko mówię, że generalnie nie jest to dobry pomysł" - stwierdza certyfikowany planista finansowy Ivory Johnson, założyciel Delancey Wealth Management w Waszyngtonie.

Inwestorzy detaliczni, na czele z osobami z czatu WallStreetBets Reddit, zaangażowali się w Gamestop, AMC Entertainment i inne akcje, w przypadku których fundusze hedgingowe liczyły na spadek. Wszystkie zakupy spowodowały wzrost cen, co oznacza, że ??zakłady funduszy były błędne i straciły miliardy dolarów. Według S3 Research od początku roku tylko w przypadku krótkich sprzedawców GameStop strata wynosi co najmniej 5 miliardów dolarów.

„Ci inwestorzy mają dostęp do informacji, wiedzą, na których firmach grac na krótko i komunikują się ze sobą" - powiedział Johnson. „Nie zdziwiłbym się, gdyby nadal to robili ... to jak okupacja Wall Street część 2."

Chociaż ta grupa pokazuje, jak inwestorzy detaliczni mogą uderzać w fundusze hedgingowe tam, gdzie jest to dla nich bolesne, tocząca się walka pokazuje również, jak ryzykowna jest krótka sprzedaż.

„Większość inwestorów myśli o ryzyku tylko po stronie spadkowej" - powiedział CFP Matt Canine, starszy strateg ds. majątku w East Paces Group w Atlancie. „Kiedy kupujesz akcje od razu, twoje straty są wymierne - jeśli kupisz po 100 USD i spadnie do zera, stracisz 100 USD. Ale jeśli skracasz i osiągniesz 200, 300, 400 USD itd., twoje straty są większe" - tłumaczył. „Ryzyko na plusie jest nieograniczone".

Kiedy cena akcji jest mocno skrócona, a inwestorzy kupują akcje - co powoduje wzrost ceny - krótcy sprzedający zaczynają kupować, aby pokryć swoją pozycję i zminimalizować straty w miarę wzrostu ceny. Może to wywołać short squeeze: krótko sprzedający muszą kupować akcje, podnosząc cenę jeszcze wyżej i wyżej. (To właśnie stało się z akcjami, w które celowali inwestorzy Reddit).

A jak skończy się saga inwestorów Reddit kontra fundusze hedgingowe? „Niektórzy ludzie będą zarabiać dużo pieniędzy" - powiedział Johnson z Delancey Wealth Management. „Ale będą tacy, którzy wejdą i... stracą ostatnią koszulę."

To ironiczne, że platforma handlowa, której motto brzmi „Inwestowanie dla każdego", znalazłaby się w centrum buntu inwestorów detalicznych przeciwko  śmietance Wall Street. To, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu z GameStop, Reddit i Robinhood, to klasyczna opowieść o Dawidzie i Goliacie, ale nawet profesjonaliści twierdzą, że tym razem jest inaczej.

„W przeszłości widzieliśmy krótkie problemy, ale ja nazywam to wielkim przebudzeniem" - powiedział Yahoo Finance Live Kevin Simpson, zarządzający portfelem w Capital Investment Management. „Widząc, jak ta masowa rozmowa na czacie robi coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy, przypomina trochę fora dyskusyjne Yahoo z lat 90. Ale to jest coś zupełnie innego ". To dlatego, że tym razem moc Reddita napędzała bunt z prędkością światła. Armia drobnych inwestorów wysłała w stratosferę akcje spółek dotkniętych kryzysem, takich jak GameStop i AMC, szkodząc funduszom hedgingowym miliarderów, którzy stawiają na te akcje.

Pionierski broker transakcji bez prowizji, Robinhood, tymczasowo zabronił inwestorom kupowania GameStop i innych mocno krótkich akcji, nie pozostawiając im innego wyboru, jak tylko utrzymać pozycję lub sprzedać. W międzyczasie fundusze hedgingowe mogły swobodnie handlować tymi samymi akcjami bez ograniczeń. Decyzja ta doprowadziła do co najmniej dwóch pozwów zbiorowych osób twierdzących, że platforma handlowa sfałszowała rynek przeciwko nim i na korzyść grubych ryb z Wall Street. Dyrektor generalny Robinhood, Vlad Tenev, powiedział Yahoo Finance Live, że platforma ograniczyła handel, aby chronić firmę i jej klientów.

Joshua Mitts, profesor prawa z Columbia, który obszernie pisał o prawie papierów wartościowych powiedział, że istnieje niewiele dowodów, że takie ograniczenia służą ochronie inwestorów detalicznych. „To tylko ostatnia iteracja z długiego szeregu frustracji, z jakimi zetknęli się inwestorzy detaliczni, próbując konkurować z profesjonalistami na Wall Street" - powiedział Yahoo Finance Live.

Dodał, że inwestorzy detaliczni są od lat systematycznie ograbiani przez fundusze hedgingowe na kwoty sięgające dziesiątek miliardów dolarów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.