REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Analizy

Polska jest wciąż na etapie hodowania jednorożca

W Europie przybywa młodych, innowacyjnych spółek wycenianych na ponad 1 mld dolarów. Nad Wisłą jednak brakuje takich globalnych, dobrych jakościowo projektów oraz zagranicznych inwestorów.
Foto: Adobestock

Urlop od korporacji – to najnowszy pomysł rządu na pobudzenie rynku startupów w naszym kraju. Chodzi o rozwiązania legislacyjne kierowane głównie do inżynierów, informatyków i programistów, którzy chcieliby przetestować swoje pomysły biznesowe, a jednocześnie nie musieliby się obawiać utraty obecnej pracy. Stojąca za tym konceptem minister rozwoju Jadwiga Emilewicz sądzi, że taka – wzorowana na urlopie macierzyńskim – półroczna przerwa w pracy ułatwi tworzenie nowych spółek technologicznych. Dziś bowiem możemy mówić o deficycie innowacyjnych projektów, które miałyby szansę podbić świat i – śladem np. Ubera czy Airbnb – wejść do prestiżowego grona tzw. jednorożców, czyli startupów wartych co najmniej miliard dolarów.

Polska może się stać „startup nation"?

Pracownik korporacji, który chce sprawdzić swój pomysł biznesowy, miałby otrzymać urlop do sześciu miesięcy i gwarancję powrotu na stanowisko pracy w razie porażki projektu. To miałoby wyzwolić potencjał drzemiący dziś w wielu talentach zatrudnionych już u różnych pracodawców. Wstępna koncepcja ogłoszona przez Ministerstwo Rozwoju z końcem 2019 r. nie rozwiąże jednak problemów rynku startupów i nie sprawi, że jednorożce zaczną się pojawiać w Polsce jak grzyby po deszczu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA