Analizy

#WykresDnia: Inwestycje dekady

W minionej dekadzie inwestycyjnym tematem przewodnim były amerykańskie mega spółki. Jaki będzie temat na następną dekadę? Kryptowaluty?
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Mając za sobą te najbardziej niestabilne lata i wyjątkowo niepewne lata przed nami, w 2021 roku pojawiają się duże tematy i problemy, z którymi borykają się inwestorzy. Oto cztery najważniejsze według whatinvestment.co.uk.

Jak Covid-19 wpływa na świat inwestycji.

Następstwa wstrząsów po pandemii koronawirusa będą dobrze odczuwalne w 2021 r., szczególnie począwszy od tej nowej blokady. Różne szczepionki, które uzyskały zezwolenie regulacyjne, były mile widzianym balsamem, który uspokaja nerwy rynków, ale są dwa czynniki, które wpłyną na gospodarki - szybkość dostępu do szczepionki (niektóre kraje wynegocjowały lepsze oferty niż inne) oraz chęć populacji do szczepień. Tylko 54% Francuzów twierdzi, że się na to zdecyduje, i 64% obywateli USA. Dla porównania - 87% w Indiach i 85% w Chinach. W rzeczywistości Azja i Chiny pomogą wyjść z kryzysu związanego z koronawirusem i rynki azjatyckie osiągną lepsze wyniki. Rotacja od wzrostu do wartości akcji będzie się utrzymywać - zazwyczaj inwestowanie w wartość przynosi dobre wyniki, gdy wzrost jest niewielki, ale odradza się, a długoterminowe stopy procentowe rosną szybciej w porównaniu do stóp krótkoterminowych. Chociaż inwestorzy powinni uważać - wiele sektorów i akcji można postrzegać jako tanie, ale będzie tam wiele „pułapek wartości". Ostatnią kwestią jest dalszy spadek wartości dolara amerykańskiego - w trudnych czasach następuje ucieczka do amerykańskiej waluty, ale w miarę ożywienia gospodarek dolar pozostanie pod presją.

Jak regulacja może uderzyć w tytanów technologii.

W zawirowaniach roku 2020 technologia okazała się wyraźnym zwycięzcą. Skażone po początkowych spadkach na rynku, akcje spółek technologicznych odbiły się, a wyniki były po prostu znakomite. To nie przypadek, ponieważ był to rok, w którym przeprowadziliśmy się online na pełny etat - pracując z domu, siedząc na sofach, przesyłając strumieniowo zestawy i e-commerce. Technologia leży u podstaw wszystkiego, co robimy. Znajduje to odzwierciedlenie w wycenach - łączna kapitalizacja rynkowa Apple i Microsoft (3,6 bln USD) przewyższa kapitalizację całego FTSE All-Share. Ale są one pod intensywną obserwacją ze strony organów regulacyjnych, chętnych do śledzenia swojej dominacji na rynku i upewnienia się, że opłacają się (giganci technologiczni są biegli w osłanianiu zysków).

Jednak inwestowanie w technologię to nie tylko wielkie nazwy. Jest tak wiele tematów w sektorze technologicznym - takich jak przetwarzanie w chmurze, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i robotyka - dla inwestorów, długoterminowe atrakcje związane z uzyskaniem kontaktu z tymi trendami pozostają bardzo ważne do 2021 roku.

Polowanie na dochody z inwestycji

Wydaje się, że od lat rozmawiamy o „polowaniu na dochód" i nadal jest to kluczowa kwestia dla inwestorów w 2021 r. Przyczyną są najniższe stopy procentowe, które od ponad dekady znajdują się w zastoju. To jest złe dla oszczędzających z oczywistych powodów - gotówka w banku nie przynosi zysków, nie mówiąc już o tym, kiedy rośnie inflacja. Jest to niekorzystne dla rentowności obligacji - ceny obligacji zmieniają się w przeciwnym kierunku niż stopy procentowe. Jednak niskie stopy procentowe są korzystne dla rynków akcji, chociaż inwestorzy muszą uważać na sektory i akcje, w które inwestują.

Jak polityka będzie nadal wpływać na rynki.

Można by pomyśleć, biorąc pod uwagę, że wybory w USA już za nami, a brexit prawie się skończył, że w 2021 roku będziemy mieć bardziej pokojową scenę polityczną. Niestety tak nie będzie. Wciąż obserwujemy polaryzację w myśleniu politycznym - w Stanach Zjednoczonych dysproporcja między liberałami a populistami jest opisywana jako największy podział od czasów wojny secesyjnej. W Wielkiej Brytanii nie jest dużo lepiej. Istnieje szkoła myślenia (Andy Haldane, główny ekonomista Banku Anglii jest jednym z jej zwolenników), która po brexicie i ze szczepionką na horyzoncie, Wielka Brytania może doświadczyć '' szalonych lat dwudziestych '', gdy publiczny optymizm rośnie, gdy wypuszczą nas po wielu blokady - czy możemy zjednoczyć się we wspólnym celu, jakim jest uzyskanie najlepszych możliwości ekonomicznych?

A co z tematem dekady?

Marketwatch zachęca do inwestowania w... teleportację. Naukowcy z Fermilab, Caltech, NASA Jet Propulsion Laboratory i University of Calgary osiągnęli „dalekodystansową teleportację kwantową" w połowie 2020 roku, potwierdzili w artykule w czasopiśmie naukowym opublikowanym w zeszłym miesiącu. To kolejny krok w kierunku urzeczywistnienia tego, co często nazywa się obliczeniami kwantowymi, a także zrozumienia fizyki na innym poziomie niż obecnie, być może wystarczająco dobrym, aby pewnego dnia teleportować ludzi. I chociaż nie ma jeszcze ETF specjalnie do tego celu, warto juz myśleć, jak inwestować w nowo powstające technologie.

A kryptowaluty?

Szwajcarski menedżer ds. Inwestycji w kryptowaluty FiCAS AG twierdzi, że otrzymał zgodę organów regulacyjnych Unii Europejskiej na udostępnienie swojego produktu podlegającego wymianie kryptowalutowej (ETP) na rynku europejskim. A Lark Davis, analityk kryptowalut i influencer, przewiduje najlepsze inwestycje w ciągu najbliższych 10 lat, które według niego mogą przynieść 100-krotny wzrost. Największą grupą aktywów na jego liście są kryptowaluty, które pod względem innowacji określa mianem „fintech na sterydach". Bitcoina i Ethereum określa jako bezpieczne ale zauważa, że ??inwestorzy powinni uważnie obserwować zdecentralizowaną przestrzeń finansową (DeFi).

Oprócz kryptowalut Davis wymienia energię odnawialną jako kolejny sektor, który powinni rozważyć długoterminowi inwestorzy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.