Są pieniądze na start, ale trzeba umieć o nie zawalczyć

– Najłatwiej ubiegać się o fundusze firmom, które już mogą się pochwalić jakimś rynkowym dorobkiem, dysponują zdolnością kredytową i potrzebują środków na dalszy rozwój produktu, ulepszenie infrastruktury albo zagraniczną ekspansję. Ale dla tych, którzy dopiero zamierzają wystartować z biznesem, również coś się znajdzie – mówi Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP.
Miejsc, w których można szukać finansowania, jest wiele. Środkami unijnymi, z programów rządowych, kontaktami z aniołami biznesu dysponują takie instytucje jak choćby Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), jednostki odpowiedzialne za wdrażanie funduszy unijnych, powiatowe urzędy pracy. Można też spróbować w bankach komercyjnych. Nigdzie nie będzie łatwo, bo konkurencja – zwłaszcza o bezzwrotne granty – jest duża. Trzeba mieć dobry projekt i umieć do niego przekonać. I właściwie wszędzie priorytet mają innowacje.
Ważny jest dobry pomysł
– Finansowanie przez bank małego biznesu w obecnej sytuacji jest trudniejsze, ale nadal możliwe – twierdzi Marzena Kucharska, menedżer wydziału finansowania firm w mBanku. – Przede wszystkim wspieramy w tym obszarze naszych obecnych klientów. Ważny jest też pomysł na biznes i bieżące działania klienta, to, czy potrafi elastycznie dostosowywać się do sytuacji. W czasie Covid-19 wiele firm stacjonarnych przenosi się do internetu. A więc modyfikuje profil swojej działalności. Pomagamy im w takich transformacjach, mocno wierząc, że e-commerce to dobry kierunek rozwoju, nie tylko na czas pandemii.
Inne banki także zapewniają, że nie zaprzestały wspierania rozwoju firm. – Oferta Banku BNP Paribas nie została ograniczona. Wręcz przeciwnie, rozszerzyliśmy ofertę produktową, wprowadzając m.in. pełen wachlarz produktów zabezpieczonych gwarancjami de minimis BGK – na korzystnych warunkach. W ramach przeciwdziałania skutkom pandemii BGK zaproponował ofertę z zerową prowizją za udzielenie gwarancji, a my uzupełniliśmy to zerową prowizją za udzielenie kredytu zabezpieczonego taką gwarancją – mówi Dorota Kęsy, starszy menedżer produktu w Banku BNP Paribas.
-
Otrzymujesz dostęp do:
- analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
- oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com