Są pieniądze na start, ale trzeba umieć o nie zawalczyć

To nie będzie łatwe i przyjemne zadanie. Zwłaszcza dla osób, którym brakuje doświadczenia. Trzeba się przebić, przekonać instytucję dysponującą środkami, że pomysł jest innowacyjny, a my potrafimy go zrealizować. Dopiero wtedy będzie można liczyć na wsparcie.

Publikacja: 25.07.2020 09:00

Są pieniądze na start, ale trzeba umieć o nie zawalczyć

Foto: Shutterstock

– Najłatwiej ubiegać się o fundusze firmom, które już mogą się pochwalić jakimś rynkowym dorobkiem, dysponują zdolnością kredytową i potrzebują środków na dalszy rozwój produktu, ulepszenie infrastruktury albo zagraniczną ekspansję. Ale dla tych, którzy dopiero zamierzają wystartować z biznesem, również coś się znajdzie – mówi Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP.

Miejsc, w których można szukać finansowania, jest wiele. Środkami unijnymi, z programów rządowych, kontaktami z aniołami biznesu dysponują takie instytucje jak choćby Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), jednostki odpowiedzialne za wdrażanie funduszy unijnych, powiatowe urzędy pracy. Można też spróbować w bankach komercyjnych. Nigdzie nie będzie łatwo, bo konkurencja – zwłaszcza o bezzwrotne granty – jest duża. Trzeba mieć dobry projekt i umieć do niego przekonać. I właściwie wszędzie priorytet mają innowacje.

Pozostało 94% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Michał Stajniak, XTB: Kakao na ścieżce złota, szuka rekordów
Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności
Inwestycje
Ujawnienia w ESRS dotyczące łańcucha wartości