REKLAMA
REKLAMA

Akademia inwestycyjna

Pozapłacowe motywowanie pracowników

Inwestycja w benefity sportowe wiąże się z realnym ograniczeniem kosztów wynikających z absencji chorobowej pracowników. Według raportu Ministerstwa Sportu i Rekreacji gdyby co drugi nieaktywny Polak zaczął ćwiczyć, dałoby to korzyści w postaci 3 mld zł rocznie spadku kosztów związanych właśnie ze wspomnianą absencją. Pracownik, który uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu przez minimum cztery miesiące w okresie czterech lat, ze względu na dobre samopoczucie będzie w pracy o 20 dni dłużej od osoby, która unika ćwiczeń fizycznych.
Foto: materiały prasowe

Jakie pozapłacowe programy motywacyjne są obecnie najbardziej popularne?

Utrzymujący się rynek pracownika, najniższa stopa bezrobocia oraz dobre warunki ekonomiczne w Polsce sprawiają, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem wartościowych specjalistów. W związku z tym rośnie znaczenie dodatkowych świadczeń oferowanych przez firmy, które przyciągają talenty do firm i stanowią istotną część strategii employer brandingowej. Jak szacuje firma Sedlak & Sedlak, obecnie na polskim rynku mamy ponad 119 rodzajów benefitów w 23 kategoriach. Z kolei z badania Hays Poland wynika, że 90 proc. pracowników otrzymuje w swojej pracy różnego rodzaju benefity. Najbardziej pożądane są pakiety opieki medycznej (65 proc.), praca elastyczna (52 proc.), dofinansowanie dodatkowej edukacji (47 proc.) oraz karta sportowa (42 proc.). Z Programu MultiSport korzysta obecnie w Polsce ponad milion użytkowników, którzy dzięki karcie ćwiczą więcej i decydują się na nowe dyscypliny sportowe. Ciekawym rozwiązaniem są również programy kafeteryjne, które umożliwiają wybór najciekawszych dla pracowników benefitów w ramach przyznanych przez pracodawcę środków – to niezwykle ważne, by świadczenia były maksymalnie dopasowane do potrzeb każdego pracownika.

Jakie są najnowsze trendy w tym zakresie?

Jednym z kluczowych trendów na 2019 r. jest personalizacja, czyli podejście, w którym podstawą działań są indywidualne potrzeby, życzenia i możliwości pracowników oraz kandydatów. Tymczasem w wielu organizacjach nadal stosuje się metodę: jedno rozwiązanie idealne dla wszystkich. Drugim ważnym trendem jest automatyzacja. Odpowiedzią na potrzeby pracodawców związane z personalizacją i automatyzacją są m.in. wspomniane już platformy kafeteryjne.

Warto również wspomnieć, że rynek świadczeń pozapłacowych cały czas dynamicznie się rozwija, pojawiają się nowe rozwiązania i usługi dla pracowników. W 2018 r. wydatki na pozapłacową motywację pracowników sięgały 12,2 mld zł, podczas gdy rok wcześniej wyniosły 11,3 mld zł. W poprzednim roku średnia kwota, jaką pracodawcy przeznaczali na jednego pracownika, wyniosła 1995 zł.

W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na wydajność pracy?

Aktywność fizyczna, podejmowana świadomie i systematycznie, pozwala dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, sprawnością fizyczną i intelektualną, uodparnia na stres oraz zwiększa efektywność w pracy. Podczas uprawiania sportu wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, a jak wynika z badań, szczęśliwi pracownicy są o 87 proc. bardziej kreatywni. Pozostałe korzyści wynikające z korzystania z programów wspierających aktywność fizyczną pracowników to m.in. wzrost satysfakcji zawodowej, rozwój umiejętności miękkich, lepsza jakość wykonywanej pracy oraz zwiększone zaangażowanie. Należy również pamiętać, że aktywność fizyczna stymuluje także pracę mózgu. Ćwicząc regularnie, stawiamy przed sobą coraz więcej sportowych wyzwań, uczymy się pokonywać bariery, uczymy się wytrwałości w dążeniu do celów, co powoduje, że jesteśmy skuteczniejsi także w pracy.

Świadomi pracodawcy coraz częściej traktują sportowe benefity jako skuteczną profilaktykę wobec chorób cywilizacyjnych. Na Zachodzie takie podejście jest na tyle popularne, że sport przepisywany jest na receptę. Jak wynika z danych Benefit Systems, aż 68 proc. osób korzystających z kart sportowych MultiSport przyznaje, że pozwoliło im to otworzyć się na nowe formy treningów, a 78 proc., że dzięki karcie trenuje więcej. Oferowanie aktywizujących ruchowo benefitów jest rozwiązaniem, które na dużą skalę ma szansę zmienić nawyki zdrowotne Polaków, a w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia – nadal 38 proc. Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej (dane MultiSport Index 2018). Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że problem otyłości i wielu innych chorób cywilizacyjnych, którym aktywność fizyczna może przeciwdziałać, dotyka coraz więcej osób.

Czy istnieją analizy zależności pomiędzy istnieniem programów motywacyjnych a zaangażowaniem pracowników?

Inwestycja w benefity sportowe wiąże się z realnym ograniczeniem kosztów wynikających z absencji chorobowej pracowników. Według raportu Ministerstwa Sportu i Rekreacji gdyby co drugi nieaktywny Polak zaczął ćwiczyć, dałoby to korzyści w postaci 3 mld zł rocznie spadku kosztów związanych właśnie ze wspomnianą absencją. Pracownik, który uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu przez minimum cztery miesiące w okresie czterech lat, ze względu na dobre samopoczucie będzie w pracy o 20 dni dłużej od osoby, która unika ćwiczeń fizycznych. Biorąc pod uwagę koszt utraconej dziennej aktywności pracownika, który w Polsce wynosi ok. 470 zł, potencjalna oszczędność w skali roku oscyluje w granicach 2350 zł. Porównując to ze średnim wydatkiem na benefity pozapłacowe w 2018 r. w wysokości 1995 zł finalnie pracodawca może odnotować ok. 350 zł zysku na każdym pracowniku, który jest obecny w pracy.

Na podstawie raportu Benefit Systems „Aktywność fizyczna i karta MultiSport" z 2016 r. można powiedzieć, że benefity sportowe doskonale realizują dwa najważniejsze zadania stawiane świadczeniom pozapłacowym – aż 91 proc. przedstawicieli działów HR uważa, że aktywność fizyczna poprawia samopoczucie pracowników, pozytywnie wpływa na jakość życia (88 proc.) oraz zwiększa motywację do pracy (55 proc.). Osoby, które ćwiczą regularnie, przyznają, że sport ma duży wpływ na ich zdrowie psychiczne, w tym pozytywne pobudzenie organizmu (97 proc.), zwiększenie zdolności umysłowych (93 proc.), neutralizację stresu i przeciążeń psychicznych (97 proc.) oraz poprawę jakości snu (97 proc.).

Adam Radzki członek zarządu Benefit Systems

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA