Akademia inwestycyjna

Bezpiecznie, łatwo, ale bez kokosów

Czy papiery oszczędnościowe zapewniają ucieczkę przed skutkami inflacji? Niekoniecznie. A na pewno nie wszystkie. Polacy wybierają je raczej dlatego, że są mocno zirytowani marną ofertą depozytów bankowych. A obligacje stanowią najmniej ryzykowną alternatywę.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Zainteresowanie obligacjami detalicznymi bije rekordy. Jest to teraz najprostsza alternatywa dla praktycznie nieoprocentowanych lokat bankowych. Poza tym inwestorzy mają nadzieję na ochronę oszczędności przed inflacją.

W marcu 2021 r. minister finansów sprzedał papiery skarbowe o wartości 3,9 mld zł. Wyższy wynik był tylko w kwietniu ubiegłego roku (ponad 5,4 mld zł), tuż przed znaczącą obniżką oprocentowania obligacji. Dla porównania w całym 2015 r. sprzedaż wyniosła 3,2 mld zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.