Akademia Parkietu

Kredyty są tanie i łatwo dostępne. Ale jak długo jeszcze?

Sytuacja gospodarcza i na rynku pracy jest dobra, a to sprzyja zaciąganiu rekordowo tanich pożyczek. Jednak przyspieszająca inflacja może zwiastować podwyżki stóp procentowych. Wtedy raty wzrosną.
Foto: Adobestock

Od początku pandemii stopy procentowe zostały obniżone niemal do zera. Stopa referencyjna NBP wynosi teraz 0,1 proc., a przed pandemią było to 1,5 proc.

Jednocześnie wzrosła inflacja. Co prawda w głównej mierze wpłynęły na to inne zjawiska niż poluzowanie polityki pieniężnej. Wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych zwiększył się przede wszystkim na skutek ograniczeń w podaży, a także podniesienia cen energii i surowców. W sierpniu wyniósł w Polsce 5,5 proc. (rok do roku), ale podobny był w USA. Także w strefie euro ceny ostatnio zaczęły rosnąć (w drugiej połowie 2020 r. była tam notowana lekka deflacja).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.