Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 19:43 Publikacja: 08.10.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
Kampania wyborcza dobiega końca, można więc pokusić się o jej podsumowanie. W oczy rzuca się przede wszystkim jedno: od poprzednich kampanii ta różniła się tym, że zabrakło w niej spójnych i ambitnych programów, przynajmniej w odniesieniu do gospodarki. Owszem, każda partia ma szereg propozycji reform, ale bez klarownej myśli przewodniej. Większość postulatów nie odnosi się też bezpośrednio do największych wyzwań, z jakimi mierzy się polska gospodarka. Wyjątkiem są pomysły na przywrócenie zasad praworządności, które mogłyby otworzyć Polsce drzwi do funduszy unijnych na realizację KPO oraz części zagrożonych dziś funduszy z budżetu UE na lata 2021–2027. To, jak sugerują wyniki naszej sondy wśród ekonomistów, uczestników panelu eksperckiego „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”, główna stawka tegorocznych wyborów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W programie wyborczym Lewicy jest kilka postulatów, które cieszą się szerokim poparciem ekonomistów. To w szczególności propozycje dofinansowania służby zdrowia i szkolnictwa. Będą one również płaszczyzną porozumienia w nowej koalicji rządzącej, która może powstać w następstwie niedzielnych wyborów.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wolniejszy spadek stóp procentowych, ożywienie inwestycyjne, koniec karuzeli kadrowej w spółkach Skarbu Państwa – takich efektów spodziewają się inwestorzy po nowym rządzie demokratycznej opozycji.
Wydaje się, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica rozumieją, jakimi mechanizmami rządzi się gospodarka rynkowa, i w czasie uzgodnień programowych mogą stosunkowo łatwo porozumieć się w najważniejszych dotyczących jej kwestiach.
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wszystkich komitetów wyborczych. Frekwencja w wyborach wyniosła 74,38 proc.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
15 października w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu połączone z ogólnokrajowym referendum. W wyborach do Senatu kandydaci paktu senackiego zdobyli 66 mandatów, natomiast Prawo i Sprawiedliwość ma 34 mandaty
Dane Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zebrane ze 100% komisji wyborczych, wskazują, że zwycięstwo w niedzielnych wyborach do Sejmu odniosło Prawo i Sprawiedliwość (PiS), uzyskując 35,38% głosów, zaś na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (PO) z 30,70% poparcia, podała PKW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas