Obniżka Fed wspiera PLN

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb.

Publikacja: 19.09.2024 07:37

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin, choć realnie nawet kwartału, była decyzja Fed o obniżce stóp aż o 50pb. Rynek szacował prawdopodobieństwo takiego ruchu na ok. 65%. Pierwsza reakcja przyniosła skok zmienności na wycenie większości aktywów. Ostatecznie otrzymaliśmy nowe ATH na indeksach amerykańskich, nieznaczne podbicie rentowności długu i sumarycznie neutralny bilans eurodolara. Poza mocniejszą obniżką Fed zaznaczył iż nie determinuje ona tempa dalszych cięć, a Powell nie widzi niczego com by wskazywało na scenariusz recesyjny w gospodarce USA. Otrzymaliśmy wiec decyzje i stanowisko wspierające stronę popytową – reakcja pozostaje jednak relatywnie wytłumiona, częściowo z uwagi na wcześniejsze zdyskontowanie takiego scenariusza.

W trakcie dzisiejszej sesji otrzymamy dane makro z gospodarki polskiej dotyczące PPI za sierpień, produkcji przemysłowej (oczek. -0,4% r/r) oraz wskazań z rynku pracy. Ponadto decyzje o stopach podejmą BoE, CBRT i Norges Bank.

Z rynkowego punktu widzenia obniżka Fed wspiera nastroje wokół walut EM i w szczególności wokół PLN. Pogłębia się dyferencjał stóp procentowych na linii USD-PLN, premiując posiadanie złotego. W praktyce jednak PLN od kilku miesięcy pozostaje w stanie obniżonej zmienności.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
RPP nadal czeka, ale pierwsze cięcia stóp nadchodzą
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Waluty
Sytuacja na rynkach 2 kwietnia - dalej czekamy na decyzje Trumpa
Waluty
Dzień Wyzwolenia odrze rynki ze złudzeń?
Waluty
Prezydent mrozi parkiety
Waluty
Sytuacja na rynkach 1 kwietnia - dalej czekamy na decyzje Trumpa
Waluty
Pod napięciem