Złoty zyskał do dolara ok. 10% w 2023

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie cofnięcie eurodolara, a więc również lekką presję wokół złotego.

Publikacja: 29.12.2023 07:55

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3319 PLN za euro, 3,9147 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5834 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9906 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,161% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu przyniosły lekkie podbicie zmienności na rynkach, jednak ostatecznie sam bilans zmian nie był zbyt znaczący. Kończymy więc 2023 ze słabszym dolarem (ok. 2,4% zniżki YTD) i ropą (-10%), podczas gdy indeksy w USA testują ATH. Podobnie dobry klimat widoczny jest wokół polskiej waluty, która z jednej strony skorzystała z poprawny globalnego sentymentu i odbicia, z drugiej otrzymała wsparcie w postaci napływów z zagranicy (podobnie jak GPW) na bazie oczekiwań co do zmiany kierunku polityki Polski po wyborach w październiku. W ramach podsumowania warto wspomnieć iż para USD/PLN spadła w tym roku o blisko 10%. Jeszcze na początku 2022 kurs testował okolice 5 PLN (w momencie wybuchu wojny UA-RUS), podczas gdy aktualnie stabilizuje się przy 4,33 PLN.

W 2024 rynek żył będzie kwestią potencjalnych obniżek stóp procentowych w wykonaniu Fed. Obecnie szanse na taki ruch oceniane są nawet na 3X% w marcu oraz zdecydowanie mocniejsze założenia wobec maja. Ewentualne sygnały o mocnej gospodarce USA i w konsekwencji braku presji na obniżki ze strony Fed najpewniej odebrane byłyby negatywnie i skończyłyby się korektą na wycenach. Dodatkowo rok 2024 będzie rokiem wyborów na Świecie, z głównym skupieniem się na listopadowych wydarzeniach w USA.

Lokalnie oczekuje się iż RPP będzie kontynuować proces obniżek stóp procentowych, jednak aktualne oczekiwania zakładają lekkie ruchy (-25pb) od 3Q24 w kierunku 5% na poziomie referencyjnym w okolicach 1Q25.

Z rynkowego punktu widzenia pary związane z PLN przeszły w stan lokalnych konsolidacji, czekając na kierunek rynków bazowych w 2024.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?
Waluty
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek