Powrót do umocnienia dolara widać wyraźnie na wykresie kursu EUR/USD. Notowania tej pary walutowej przełamały w dół barierę 1,12 i obecnie dotarły do okolic 1,1130. To najniższy poziom eurodolara od ponad tygodnia.
Umocnienie dolara wynika przede wszystkim z lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy – opublikowana wczoraj liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była mniejsza od oczekiwań. Silny rynek pracy w USA może być dla Fed sugestią, że instytucja ta nie musi się spieszyć z łagodzeniem polityki monetarnej w USA.
Dolar wyraźnie dziś umacnia się także w relacji do japońskiego jena. Notowania USD/JPY zwyżkują obecnie do okolic 141,70, tym samym znajdując się na najwyższym poziomie od prawie dwóch tygodni. Jenowi już od dłuższego czasu ciąży ultraluźna polityka monetarna Banku Japonii, która ma niewielkie szanse na zmianę.
Dziś w Japonii pojawił się odczyt inflacji CPI oraz inflacji bazowej CPI – oba na poziomie 3,3% rdr. To odczyt zgodny z oczekiwaniami i wyższy niż cel inflacyjny BoJ na poziomie 2%. Niemniej, to jednocześnie na tyle niski odczyt, aby nie wywierać zbyt dużej presji na bank centralny Japonii w kontekście zacieśniania polityki monetarnej.
OKIEM ANALITYKA – Inwestorzy w gotowości przed tygodniem banków centralnych
Obserwowane w ostatnich dniach odbicie notowań dolara amerykańskiego w górę to naturalna konsekwencja wcześniejszych gwałtownych spadków wartości tej waluty. Na razie odreagowanie na dolarze nadrobiło jednak zaledwie niewielką część zniżek z początku lipca, a inwestorzy na rynku walutowym wyczekują przede wszystkim na kluczowe komunikaty, które mają pojawić się już w przyszłym tygodniu.