Świat bez dodruku

Ubiegły tydzień zakończył się na rynkach globalnych w minorowych nastrojach.

Publikacja: 10.05.2022 08:08

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

Foto: materiały prasowe

W ciągu ostatnich dwóch lat to bardzo często oznaczało silne odbicie już w poniedziałek. Jednak nie teraz. Inwestorzy zdają się nie bardzo widzieć lepszą perspektywę.

Pomimo zapewnień ze strony Fed, że gospodarka USA jest mocna i uda się okiełznać inflację bez istotnego spowolnienia rynki są pełne obaw, że banki centralne nie będą mieć wyjścia i ostatecznie będą musiały zaryzykować (i spowodować) recesję, aby inflację obniżyć i ustabilizować. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Choć dane z USA w dużej mierze pozostają solidne, inwestorzy widzą pogarszającą się sytuację w Europie i Azji i obawiają się, że USA będą po prostu następne. Do tego, aby obniżyć inflację, należy zadbać o równowagę pomiędzy popytem a podażą. Ten pierwszy był szaleńczo wręcz stymulowany od wiosny 2020, zaś podaż nie mogła się dostosować w wyniku licznych ograniczeń COVID-owych. Jeszcze rok temu banki miały złudną nadzieję, że to się zmieni, ale tak się nie stało, a obecnie, wyniku nowych ograniczeń w Chinach, sytuacja jeszcze się pogarsza. Skoro podaż ma coraz bardziej pod górkę, oznacza to konieczność silniejszego dostosowania popytu, a zatem większe zacieśnienie i silniejsze spowolnienie. Rynki jeszcze niedawno kompletnie tym się nie przejmowały (proszę wrócić do moich komentarzy z przełomu marca i kwietnia), celebrując brak dalszej eskalacji agresji wobec Ukrainy, ale teraz rzeczywistość makroekonomiczna zaczyna przebijać się do mainstreamu. Wczoraj kontrakt na S&P500 spadł poniżej 4000 pkt. po raz pierwszy od początku kwietnia minionego roku, zaś w nocy notowania bitcoina spadły poniżej 30000 dolarów, testując dołki z połowy minionego roku. Dziś rano widzimy próbę odreagowania , ale inwestorzy muszą mieć dobry powód, aby dobre nastroje na rynkach zapanowały na dłużej. To zaś wymaga nadziei na spadek presji inflacyjnej i dlatego właśnie w tym tygodniu wszystkie oczy zwrócone są na jutrzejszą publikację kwietniowych danych z USA (14:30).

Dziś kalendarz wygląda dość spokojnie. Z ciekawszych publikacji z naszego punktu widzenia można wskazać na dane o inflacji w Czechach (spodziewany jest wzrost aż do 13,2%) i na Węgrzech (obydwie publikacje o 9:00), globalnie rynek czekać będzie na wystąpienia Bostica (14:30) oraz Mester (21:00) z Fed. O 8:00 euro kosztuje 4,6922 złotego, dolar 4,4372 złotego, frank 4,4754 złotego, zaś funt 5,4882 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

Waluty
Inflacja w Polsce poniżej celu 2%
Waluty
Kurs złotego odrobił poranne straty
Waluty
Kurs złotego pod presją. Dolar znów po 4 zł
Waluty
Złoty pozostaje mocny
Waluty
Kurs złotego nieznacznie słabszy w środę
Waluty
Jen przed perspektywą kolejnych interwencji BoJ?