Przemysław Kwiecień

Ulga, ale na jak długo?

Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać.

Czy to czas słabego dolara?

Za nami dość ciekawy tydzień z rekordami na wielu rynkach. Rekordom tym sprzyjał słabszy dolar, któremu dodatkowo nie pomogły piątkowe dane z rynku pracy. Czy przed nami okres słabszego dolara, który mógłby pomóc także polskiemu rynkowi?

EBC, Powell i RPP

W polityce pieniężnej zapowiada się naprawdę ciekawy tydzień. Decyzję w zakresie stóp procentowych podejmować będą banki w strefie euro, Kanadzie i w Polsce. Jeszcze większą uwagę przyciągnąć mogą wystąpienia szefa Fed w Kongresie. Czy będzie to impuls, na który czekają rynki walut?

Złoty przymierza się do 4,30

Ubiegły tydzień był dla naszej waluty bardzo udany. Globalne nastroje były świetne po wynikach NVIDII, co powstrzymało tegoroczne umocnienie dolara. Jednocześnie informacje o uruchomieniu KPO były kolejnym impulsem dla naszego rynku. Złoty zaczyna obecny tydzień od testu kluczowego poziomu 4,30.

Zmiany tektoniczne

Jeśli ktoś był w Lizbonie, jest spora szansa, że odwiedził Tore de Belem, wieżę strzegącą wodnej drogi do miasta od strony oceanu. Stoi ona na brzegu zatoki, jednak nie zawsze tak było. Pierwotnie zbudowano ją na wyspie, jednak po katastrofalnym trzęsieniu ziemi z 1755 r. woda zmieniła swój bieg. W kilka chwil zmieniło się coś, co było niemal niezmienne przez setki lat i na setki takie pozostało.

Złoty mocny po decyzji RPP

Polski złoty w dobrej formie rozpoczyna kolejny tydzień. Sprzyjała mu ostatnia decyzja RPP, sprzyjają warunki globalne. W tym tygodniu czekamy przede wszystkim na dane o styczniowej inflacji z USA.

Złoty mocny przed decyzją RPP

Za nami bardzo intensywny tydzień na rynkach finansowych. Wyniki kwartalne spółek, decyzja Fed, raport z amerykańskiego rynku pracy. Choć nie brakowało zaskoczeń, wypadkową jest mocny sentyment na rynkach globalnych, a ten sprzyja złotemu. W tym tygodniu decyzja RPP.

Spokojny początek burzliwego tygodnia

Za nami kolejny pozytywny tydzień na globalnych rynkach finansowych.

Ryzyka geopolityczne nie odpuszczą

Po kilku słabszych dniach dobre nastroje szybko wróciły na rynek – to pokłosie zmiany nastawienia Fed na grudniowym posiedzeniu. Jednak w tle piętrzą się ryzyka geopolityczne. Co to oznacza dla rynków i szczególnie złotego?

Problemy niemieckiej gospodarki

Okres świąteczny zakończył się na dobre, ale od początku roku poznaliśmy już naprawdę sporą ilość danych z globalnej gospodarki. Dla Europy ta seria rozpoczęła się dobrze, potem było już jednak znacznie gorzej. Czy Niemcy będą ciążyć notowaniom euro i polskiej gospodarki?