W zeszłym tygodniu Grupa PZU pochwaliła się wynikami finansowymi za 2021 r.

Rok z rekordami

– To był dla nas bardzo dobry rok – oceniła w wywiadzie dla „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" dr hab. Beata Kozłowska-Chyła. – W ostatnim kwartale 2021 r. wypracowaliśmy 906 mln zł zysku netto, przekraczając znacznie oczekiwania rynku. W całym minionym roku zysk netto wyniósł blisko 3,4 mld zł, co jest wynikiem o prawie 75 proc. wyższym niż rok wcześniej i najwyższym od 12 lat. Osiągnęliśmy bez mała 19-proc. zwrot na kapitale, przekraczający cel strategiczny – dodała.

Jej zdaniem najważniejsze jest to, że te rezultaty mają solidne podstawy biznesowe. – Pozyskaliśmy rekordową w historii PZU składkę brutto w wysokości 25,1 mld zł, zwiększając przede wszystkim sprzedaż ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. Do tego doszły świetne wyniki z działalności inwestycyjnej i lokacyjnej, istotna kontrybucja działalności bankowej i utrzymanie pod kontrolą kosztów operacyjnych. Kolejny raz udowodniliśmy, że – posiadając największe udziały w rynku – jesteśmy w stanie dalej rosnąć, rozwijać nasz biznes i generować ponadprzeciętne wyniki – i to w dalekich wciąż od normalności warunkach, przy dużej niestabilności i dynamice otoczenia gospodarczego – mówiła nam Beata Kozłowska-Chyła. – Kiedy wydawało się, że powoli wychodzimy z okresu niepewności, z kryzysu pandemicznego przeszliśmy wprost w kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę. Nawet w tej sytuacji będziemy jednak skutecznie robili swoje, czyli konsekwentnie wdrażali strategię Grupy PZU na lata 2021–2024 – zapewniła szefowa PZU.

Ambitne plany

Przedstawiona w marcu 2021 r. strategia PZU na lata 2021–2024 nie koncentruje się jedynie na utrzymaniu dotychczasowych wyników czy ich dynamiki. Odporny na Covid-19 model biznesowy ma być trampoliną do umocnienia pozycji grupy na wszystkich kluczowych rynkach, a także poprawy podstawowych wskaźników. Spółka oczekuje, że impulsem do tego będzie z jednej strony odbicie gospodarcze, z drugiej – zrozumienie potrzeb klientów, także tych powstałych w związku z pandemią, i dalszy rozwój kompleksowej oferty.

W ramach strategii na lata 2021–2024 PZU zakłada wzrost składki przypisanej brutto do 26 mld zł w 2024 r., czyli o niemal 10 proc. w porównaniu z rokiem bazowym 2020 (ok. 24 mld zł). PZU Zdrowie ma zwiększyć przychody o prawie 80 proc. – do 1,7 mld zł, a aktywa zarządzane przez Grupę, głównie TFI PZU, mają wzrosnąć do 60 mld zł, czyli o niemal 82 proc. Zwrot z kapitału powinien rosnąć do 17,4 proc. w 2024 r. (+6,5 pkt proc. w odniesieniu do 2020 r.), a zysk netto do 3,4 mld zł.

Wyprzedzenie strategii

– Minął dopiero rok od ogłoszenia nowej strategii, a już zrealizowaliśmy bardzo dużo z tego, co zapowiedzieliśmy – mówiła nam Beata Kozłowska-Chyła. I wyliczała: uruchomiliśmy platformę PZU Benefity, abonamenty PZU Sport, wprowadziliśmy abonamentowe i przedpłacone pakiety medyczne i profilaktyczne dla klientów indywidualnych w PZU Zdrowie, pierwsze na rynku ubezpieczenie od ryzyka biznesowego dla franczyzobiorców, wdrożyliśmy nowatorski program „Ryzyko PRO" dla klientów z sektora przemysłowego, program lojalnościowy dla akcjonariuszy „Moje Akcje PZU", zaoferowaliśmy nowe fundusze indeksowe na platformie inPZU pozwalające inwestować w nieruchomości, złoto czy sektor OZE. Mocno rozwinęliśmy ofertę i sprzedaż w segmencie korporacyjnym, w kanale bankowym oraz poprzez partnerstwa zewnętrzne. Przykładem tych ostatnich jest wprowadzenie przez nas wspólnie z fintechową platformą ubezpieczeń dla wynajmujących oraz najmujących mieszkania, w tym zupełnie nowego na rynku ubezpieczenia płatności czynszu. W obszarze ESG zaangażowaliśmy 450 mln zł w inwestycje wspierające transformację energetyczną, w tym 150 mln zł w finansowanie budowy lub rozbudowy lądowych farm wiatrowych. Stworzyliśmy wyjątkowe na rynku ubezpieczenia dla indywidualnych i korporacyjnych właścicieli instalacji OZE. Ostatnio ogłosiliśmy strategiczne partnerstwo z Bankiem Ochrony Środowiska i właśnie ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznych są pierwszym produktem z naszej oferty, które bank udostępni swoim klientom.

Prezes przekonywała też, że Grupa PZU to dziś konglomerat finansowy, jedyny polski wśród największych tego typu grup w UE. To nie tylko ubezpieczenia, ale też bankowość, usługi medyczne, zarządzanie aktywami, programy emerytalne. – Zdywersyfikowana działalność plus duża siła kapitałowa i doświadczenie dają nam moc, którą chcemy w pełni wykorzystać, żeby zawsze być krok przed innymi – mówiła prezes Kozłowska-Chyła.

Wrażliwość społeczna

To nie wszystko. Trudny czas pandemii to też pole do wyjątkowych działań biznesu. I Grupa PZU włączyła się w rozwiązywanie problemów społecznych. Tylko w 2021 r. PZU i PZU Życie przekazały na cele społeczne ponad 92,5 mln zł. Powrót do zdrowia i normalności po pandemii wspierają też kolejne programy ubezpieczyciela. W ramach „Dobrej Drużyny PZU", która ma zachęcać dzieci i młodzież do ruchu, ubezpieczyciel wspiera finansowo m.in. Junior Amp Futbol, Futbolową Bandę, Futbol Plus oraz program „Mata w każdej szkole". Dzięki niemu dzieci uczą się podstaw zapasów oraz wykonują na macie ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Grupa PZU od lat wspiera także zawodników uprawiających sport wyczynowo. Jako główny sponsor pomaga w karierze najlepszej polskiej tenisistce Idze Świątek. Ubezpieczyciel był partnerem 78. Tour de Pologne. Rozpoczął także współpracę z Akademickim Związkiem Sportowym i klubem piłkarskim FKS Stal Mielec. Bardzo mocno wspiera rozgrywki w piłce nożnej dla osób po amputacjach.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

PZU jest też mecenasem licznych instytucji kultury. Współpracuje m.in. z Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Polską Operą Królewską, Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Jest także partnerem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Wysoka oceny Grupy

W listopadzie 2021 r. agencja S&P Global Ratings podtrzymała dla Grupy PZU ocenę ratingową na poziomie A- z perspektywą stabilną – jedną z najwyższych ocen w polskim sektorze finansowym.

W 2021 r. Grupa utrzymała ponad 200-proc. poziom wypłacalności (Solvency II) nawet mimo wypłaty dywidendy w wysokości 3,5 zł na akcję, czyli w sumie ponad 3 mld zł. W strategii na lata 2021–2024 PZU zapowiada, że pozostanie spółką dywidendową i będzie przeznaczał na wypłaty z tego tytułu od 50 proc. do 100 proc. zysku netto.

Materiał powstał we współpracy z PZU