Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po przeprowadzonej analizie spółka informuje, że w związku z postępującą pandemią koronawirusa, która przekłada się na zamówienia, w marcu odnotuje spadek przychodów w ujęciu rocznym. Balticon odczuwa spadek obrotów, począwszy od 9 marca. „Obecnie – pomimo iż sytuacja w Chinach stabilizuje się, o czym świadczy powrót do normalnego trybu pracy przez fabryki, porty i terminale – Balticon nie może liczyć na utrzymanie zeszłorocznego poziomu ilości obsłużonych zleceń" – tłumaczy spółka. Powodem tego jest sytuacja gospodarcza w Polsce, gdzie zamykanie kolejnych zakładów produkcyjnych oraz montażowych powoduje istotne obniżenie bazy eksportowej, co ma oczywisty wpływ na obrót kontenerami na naszym rynku, w szczególności na transport, który stanowi 55 proc. przychodów firmy. DOS
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy tak się stanie w dużej mierze będzie zależeć od tego, na ile uda się powiązać ponoszone koszty z przychodami oraz zahamować degradację stawek przewozowych. Widoczne efekty powinien też przynieść plan restrukturyzacji.
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.