Trans Polonia odnotowuje w tym roku istotny wzrost zapotrzebowania na usługi logistyczne w każdym z obszarów prowadzonej działalności. – Cieszy zwłaszcza wysoka dynamika przewozów substancji chemicznych na rynkach zagranicznych. Stale rosnący popyt na usługi grupy to jeden z powodów rekordowych inwestycji w tabor i zwiększenia zatrudnienia kierowców zawodowych – mówi Adriana Bosiacka, członek zarządu Trans Polonii.
Dodaje, że na rynku krajowym istotnym dla firmy zdarzeniem było rozpoczęcie w lipcu realizacji kontraktu na dostawy autogazu dla jednej z czołowych sieci stacji paliw w Polsce. – Z kolei czynniki mające negatywny wpływ na działalność operacyjną w III kwartale to wzrost cen paliw i generalnie energii, utrudnienia i opóźnienia w dostawach nowych jednostek transportowych i części zamiennych oraz problemy z pozyskaniem kierowców przy rosnącym skokowo zapotrzebowaniu grupy – twierdzi Bosiacka.
Coraz większy tabor
Spółka tłumaczy, że rosnące koszty zakupu diesla może przerzucać na klientów, gdyż zawierane kontrakty podlegają indeksacji w sytuacji zmian cen paliw. To z jednej strony stanowi dla grupy pewną ochronę. Z drugiej jednak wyrównanie występuje często z przesunięciem w czasie. Rosną też wydatki na świadczenia pracownicze. To konsekwencja zwiększanego zatrudnienia, a także presji pracowników domagających się wzrostu wynagrodzeń. Zwyżka kosztów wiąże się ponadto z rosnącymi cenami samochodów ciężarowych, naczep, części zamiennych i ubezpieczeń. Trans Polonia przekonuje, że pomimo tego realizuje przyjęte założenia budżetowe, utrzymując przy tym dyscyplinę kosztową.
– Jednym z większych wyzwań bieżącego roku pozostaje realizacja rekordowych w historii grupy inwestycji taborowych. Staramy się na bieżąco optymalizować związane z tym procesy i racjonalnie zarządzać kosztami wprowadzania do ruchu nowych jednostek – informuje Bosiacka. Jednocześnie zauważa, że zwiększona liczba dostępnych jednostek transportowych wpływa pozytywnie na wzrost zdolności operacyjnej spółki i atrakcyjności oferty kierowanej zarówno do obecnych, jak i przyszłych klientów.
Potrzebni kierowcy
W tym roku grupa planuje zainwestować ok. 36 mln zł, głównie w zakup taboru drogowego. Znaczną część tych wydatków już zrealizowała. Do końca roku chce wprowadzić do ruchu 100 nowych jednostek (ciągników i naczep cystern).