Iliad chce być lekiem na inflację. We Francji

Brak podwyżek cen pakietów usług przez kilka lat zapowiedział prezes grupy, do której należy Play.

Publikacja: 31.08.2022 21:00

Iliad chce być lekiem na inflację. We Francji

Foto: Bloomberg

Przy okazji publikacji wyników półrocznych Grupy Iliad jej prezes Thomas Reynaud udzielił wywiadu dziennikowi „Les Echos”. Powiedział w nim, że Free, marka Iliadu na francuskim rynku, nie będzie podnosić cen pakietów swoich usług w perspektywie pięciu lat. To oznacza podtrzymanie deklaracji z początku roku, gdy Free zaczął przedstawiać się – podobnie jak Plus (Grupa Cyfrowy Polsat) – jako operator dbający o kieszenie użytkowników w czasach inflacji. Na nasze pytanie, czy analogiczne podejście przyjmie w Polsce Play połączony z UPC, Reynaud nie odpowiedział.

Uniknął też praktycznie odpowiedzi o plany wobec polskiego rynku w rozmowie z dziennikarzami „Les Echos”.

– Naszym celem jest zawsze zapewnienie klientom najkorzystniejszych ofert. Co do zasady nie komentujemy ani nie ujawniamy natomiast szczegółów naszych przyszłych działań ofertowych – odpowiedziała zaś Katarzyna Tajak-Pietrowska z biura prasowego Playa.

Play jak do tej pory nie podążył śladem Orange Polska i T-Mobile Polska, które zaczęły używać w umowach z nowymi klientami tzw. klauzul inflacyjnych. Pozwalają im one podnieść ceny w przyszłym roku minimum o 3–3,5 proc.

Na wprowadzenie klauzul nie zdecydowała się, jak wynika z naszych ustaleń, także Grupa Cyfrowy Polsat, właściciel Plusa i Netii. – Rozważamy różne scenariusze – odpowiadał zarząd Cyfrowego Polsatu pytany o możliwe podwyżki cen. Wcześniej przedstawiciele Cyfrowego Polsatu oceniali, że indeksacja jest zrozumiała w dobie rosnącej inflacji.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że na rynku wytworzył się podział na operatorów, którzy pozbyli się obciążającej ich bilanse infrastruktury, oraz tych, którzy – jak Orange i T-Mobile – tego do tej pory nie zrobili (nie licząc joint venture światłowodowego Orange z APG). Dodatkowo Play po przejęciu UPC może poprawiać wyniki grupy, budując nową ofertę i tnąc koszty, a niekoniecznie podnosząc ceny. To właśnie na fakt, że w Polsce firma koncentrować się będzie na uzyskiwaniu synergii, wskazywał Reynaud.

Analitycy po nowym graczu w dziedzinie konwergencji nie spodziewają się zaś obniżek cen. Być może jednak nie trzeba będzie ich dokonywać, by cenowo wyróżnić się na rynku, skoro inni ceny podnoszą.

Inna tendencja polega na tym, że operatorzy windują ceny jednostkowych usług (np. połączeń, wiadomości, internetu) w segmencie pre-paid, „zachęcając” użytkowników do abonamentów z pakietami tych usług.

Pobierane przez nich opłaty będą szły w górę również wtedy, gdy swoje ceny podniosą duzi dostawcy platform streamingowych, tacy jak Netflix, Disney+ czy Warner Bros Discovery, które zamierza łączyć internetowe platformy HBO Max i Discovery+.

Technologie
Alphabet wart już ponad 2 bln dolarów
Technologie
Asseco SEE się rozpędza
Technologie
Asseco SEE zapowiada przyspieszenie
Technologie
Shoper z mocnym wynikami. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji