Black Point miał w II kwartale 11,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez firmę (pełny raport ukaże się 10 sierpnia). Obroty były zatem o 4 proc. większe niż rok wcześniej. Na poziomie skonsolidowanym sprzedaż w tym okresie sięgnęła 17,7 mln zł co oznacza 11,3-proc. spadek.

Po sześciu miesiącach obroty spółki matki zbliżyły się do 23,2 mln zł co oznacza spadek o prawie 4 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Cała grupa miała 35,7 mln zł przychodów czyli 4,8 proc. mniej niż w I półroczu 2010 r.

Przedstawiciele Black Point oceniają wyniki spółki za pozytywne, zwłaszcza że sytuacja rynkowa w branży, którą reprezentuje spółka, jest gorsza niż rok wcześniej. Notowana na NewConnect firma zajmuje się dystrybucją tonerów i tuszy do drukarek pod własną marką (alternatywnych wobec wytwarzanych przez producentów tego typu urządzeń). Walka konkurencyjna w tym segmencie jest coraz ostrzejsza. Do tego dochodzi długotrwały spadek cen materiałów eksploatacyjnych i obniżanie marż. - Od połowy 2010 r. spada popyt na alternatywne materiały eksploatacyjne. Wcześniej sprzedaż rosła bo na fali kryzysu gospodarczego użytkownicy drukarek szukali tańszych tonerów i tuszy – tłumaczy Kamila Yamasaki, prezes Black Point. Zwraca jednak uwagę, że w niektórych grupach produktowych firma zanotowała spory wzrost sprzedaży. – W tonerach laserowych w I półroczu zanotowaliśmy 15-proc. wzrost sprzedaży ilościowej i 5-proc. wzrost sprzedaży wartościowej – twierdzi prezes. Jej zdaniem stanowi to dobry punkt wyjścia do zwiększania obrotów w II półroczu.

Liderem rynku alternatywnych materiałów eksploatacyjnych w Polsce jest giełdowy Action z marką ActiveJet. Kontroluje około połowy rynku. Black Point zajmuje drugie miejsce w takim zestawieniu z kilkunastoprocentowym udziałem. Aspiracji na zajęcie czołowych pozycji nie ukrywa też ABC Data, która pod koniec czerwca wprowadziła na rynek produkty pod marką colorovo. Odpowiada za nią Dobrosław Wereszko, który w przeszłości zakładał i przez szereg lat był współwłaścicielem Black Point.