Według danych Boxoffice.pl – sprzedało się łącznie około 38,5 mln biletów (spadek o 1 proc. rok do roku). Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego frekwencja była o milion widzów mniejsza i wyniosła tylko 37,5 mln, co oznacza spadek o 5,4 proc. rok do roku.
Wyjaśnienia rozbieżności należy szukać prawdopodobnie w sposobie generowania danych o rynku. Boxoffice.pl otrzymuje je od dystrybutorów. GUS zbiera informacje od samych kin. Tu pewności co do tego, czy wszystkie odpowiadają oraz czy jakość raportowanych danych jest odpowiednia – nie ma.
Dane GUS pokazują też inne tendencje. Po 2011 r., który przyniósł wyhamowanie spadku liczby kin (po raz pierwszy wtedy urosła za sprawą poprawy sytuacji małych operatorów), 2012 r. okazał się dla tej części branży znowu słabszy.
Według GUS w grudniu w Polsce działały 447 kina stałe i sześć kin ruchomych (w obu przypadkach po jednym mniej niż w 2011 r.). Na tę względną stabilizację obrazu kinowego rynku wpływ miały jednak spore inwestycje w nowe obiekty. Helios (Grupa Agory) otworzył w ub.r. siedem obiektów. Multikino (ITI/Vue) – trzy. Matematyka i tabele GUS wskazują natomiast, że ubyło 14 – zapewne małych: prywatnych i państwowych kin. W woj. dolnośląskim, małopolskim, łódzkim, lubuskim, wielkopolskim i śląskim zniknęły z tabel po dwa obiekty.
Przedstawiciel multipleksu interpretuje: – To zapewne te kina, w których nie zainstalowano cyfrowych projektorów. Te, w których cyfryzacja miała miejsce, radzą sobie.